KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Michael Kohajda (KDU-ČSL): Jestliže některá odvětví kvůli válce zbohatla, měla by se o zisky solidár
Zpět

Michael Kohajda (KDU-ČSL): Jestliže některá odvětví kvůli válce zbohatla, měla by se o zisky solidárně rozdělit

Přidáno 18. 8. 2022
Ilustrační foto
DVTV

Lidovecký poslanec a expert na finanční právo Michael Kohajda se pro DVTV rozhovořil o drahých energiích, sektorové dani a vládní pomoci. Věří, že některá odvětví by měla být solidární a dočasně přistoupit na vyšší zdanění jejich zisků. Vláda ale podle hesla „nenecháme nikoho padnout“ již nyní nabízí mnoho různých způsobů pomoci občanům v nouzi.

Kohajda upozornil, že firmy, jimž válka na Ukrajině výrazně pomohla, by měly projevit soliaritu. „Kdyby nebyl válečný konflikt na Ukrajině, tak ceny energií nebudou na nynějších přemrštěných hodnotách. Je to stav, který nenadále nastal a je potřeba se s tím nějak vypořádat a pomoci lidem. Rádi bychom viděli nějakou míru solidarity. Jestliže nějaké odvětví zbohatne díky vnějším vlivům, nikoli díky tomu, že je více produktivní nebo přišlo s nějakými inovacemi, tak si myslím, že má platit princip solidarity. Jejich zisky bychom měli využít, abychom získali peníze pro pomoc lidem," vysvětlil poslanec.

A zdůraznil, že vláda občanům pomáhá již nyní, bez dodtečných příjmů z daní. „Já pevně věřím a jsem o tom opravdu přesvědčen, že vláda dostojí svým slovům a nenechá nikoho padnout. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka si nechal vypracovat analýzu. Vyšlo mu, že jsou tři základní ohrožené skupiny obyvatel. Jednak důchodci, kde nastala trojí valorizace důchodů. Jednak rodiny s dětmi, kde pomáhá příspěvek 5000 Kč na dítě. A třetí kategorií jsou zdravotně postižení lidé, pro něž je aktuálně připraven celý balíček opatření. Já si myslím, že ta sociální síť je nastavena dobře. Doporučil bych lidem, kteří se dostanou do tíživé situace, aby si vyhledali informace, nebo přišli na úřad a zeptali se. Nastala extrémní situace a do problémů se může dostat každý," uzavřel Kohajda.

Více zde.

kategorie Z médií