KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Měla se informace dostat ven a jaké jsou hrozby? Výbor projedná tvrzení o ruském agentovi s jedem
Zpět

Měla se informace dostat ven a jaké jsou hrozby? Výbor projedná tvrzení o ruském agentovi s jedem

Přidáno 6. 5. 2020
Ilustrační foto
lidovky.cz

Bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny ve středu ráno na neveřejné schůzi projedná možný příjezd pracovníka ruských tajných služeb s jedem ricin, o kterém informoval týdeník Respekt. O zařazení bodu na jednání výboru požádal místopředseda a šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Řekl to na úterní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny.

 

Jednání by se měl zúčastnit ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, přizváni byli také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a policejní prezident Jan Švejdar.

"Jsou to velmi závažné informace. Budu se ptát na otázky. Za prvé, zda vůbec se tato informace měla dostat ven a v případě, že se tak stalo nezákonně, jakým způsobem bude ministerstvo vnitra nebo Bezpečnostní informační služba postupovat. Za druhé, jaké jsou hrozby pro Českou republiku, a za třetí, jakým způsobem na toto Česká republika adekvátně odpoví. Není možné, aby se Ruská federace tímto způsobem tak drze vlamovala a ovlivňovala život v České republice, potažmo případně i životy některých českých politiků,“ řekl Bartošek.

Podle Respektu do Česka přijel s diplomatickým pasem pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zda měl muž jed, nechtěl komentovat. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v neděli v České televizi uvedl, že ruské výhružky pražským politikům jsou nepřijatelné, vláda ale odvetné kroky včetně případného vyhoštění některých diplomatů podnikne až po potvrzení informací bezpečnostními složkami.

Více zde.

kategorie Z médií