KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marie Jílková (KDU-ČSL): Umožňujeme rodičům sladit pracovní a rodinný život
Zpět

Marie Jílková (KDU-ČSL): Umožňujeme rodičům sladit pracovní a rodinný život

Přidáno 27. 5. 2024
Ilustrační foto
FORUM 24

Novela, kterou ve středu schválila vláda, rozšíří rodičům možnosti pro umístění dětí do předškolních zařízení. Jedná se tak o významnou pomoc pro pracující rodiče, protože jim novela umožní sladit pracovní a rodinný život. Komplexní návrh zahrnuje také nová pravidla pro obce a novou podporu státu. O podrobnostech novely hovořila pro Forum 24 poslankyně a předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Marie Jílková (KDU-ČSL).

„Novela zákona o dětských skupinách, kterou právě schválila vláda, představuje velkou pomoc pro rodiny s malými dětmi, protože rozšiřuje nástroje pro lepší sladění pracovního a rodinného života,“ okomentovala záležitost poslankyně Marie Jílková. 

Novela mimo jiné ustavuje takzvané Sousedské dětské skupiny. Ty budou možností, jak vychovávat menší skupiny dětí v domácím prostředí. „Díky menším kolektivům mohou nabídnout individuálnější přístup, což je pro rozvoj a socializaci dětí důležité, obzvlášť pro ty děti, které se mohou potýkat s různými omezeními,“ uvedla Jílková.

Novela přináší i změnu pravidel pro obce: „Od 1. ledna 2026 budou obce povinny zajistit místa pro děti od tří let, pokud nebude možné zajistit místo v mateřské škole. Tato povinnost se od 1. ledna 2029 navíc rozšíří na děti od dvou let,“ popsala Jílková.

Více zde

kategorie Z médií