KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Marie Jílková (KDU-ČSL): Rodičům chybí peníze, práce i respekt. Ze všech dovolených je mateřská tou
Zpět

Marie Jílková (KDU-ČSL): Rodičům chybí peníze, práce i respekt. Ze všech dovolených je mateřská tou nejnáročnější

Přidáno 1. 11. 2023
Ilustrační foto
Seznam Médium

„Jen počkej, až se to narodí. Pak na všechny problémy zapomeneš.“ Taky vám to říkali? A taky vypadá vaše osobní zkušenost úplně jinak? S nedostatkem spánku budoucí rodiče počítají. Jsou ale připraveni na to, že je bude přehlížet společnost i stát? Proč se musí každá procházka s kočárkem změnit v překážkovou dráhu, proč je takový problém sehnat částečný úvazek a proč musí spousta rodičů každou korunu otáčet třikrát? Rodičovství je fyzickým i psychickým zápřahem, který stát neusnadňuje ani neoceňuje. A to je na čase změnit.

Na novopečené rodiče je vytvářen nesmírný společenský tlak. Nekonečná záplava štěstí, kterou nám filmy často barvitě vykreslují, mívá ale k realitě daleko. Sociální izolace, nedostatek práce a napjaté rodinné finance mění nejkrásnější životní období v boj s větrnými mlýny, s nimiž rodiče malých dětí jako nenápadní hrdinové dennodenně zápasí. A o jakých mlýnech konkrétně mluvím? Ukažme si to na několika číslech.

Aktuálně je 74 tisíc osob na mateřské dovolené a 283 tisíc lidí na dovolené rodičovské. Z 98 % jde o ženy. V České republice chybí kolem 70–120 tisíc míst pro předškoláky. Využívání zkrácených úvazků je pak u nás rozšířeno naprosto minimálně – podíl zkrácených úvazků vůči celkové zaměstnanosti byl loni jen 6,2 %. V Německu je to přitom až 28 %. Během mateřské a rodičovské dovolené pracuje jen 45 % z těch žen, které mají o práci zájem. Vyplývá to z průzkumu platformy Mumdoo a společnosti Deloitte. Podle průzkumu upřednostňuje během rodičovské dovolené zkrácené úvazky celkem 49 % žen. Konec matematického okénka.

Více zde.

kategorie Z médií