KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marie Jílková (KDU-ČSL): Za tématem boje proti domácímu násilí byli lidovci od začátku
Zpět

Marie Jílková (KDU-ČSL): Za tématem boje proti domácímu násilí byli lidovci od začátku

Přidáno 19. 6. 2023
Ilustrační foto
Respekt

S poslankyní Marií Jílkovou (KDU-ČSL) o manželství pro všechny, větší otevřenosti lidovců a složitých volbách, které ženy v politice (zatím) musejí podstupovat.

Určitým způsobem akcentujete společenské otázky. Ať už je to téma slaďování práce a péče žen, definice domácího násilí nebo teď vaše kampaň proti fyzickým trestům na dětech, kterou děláte se zmíněným hejtmanem Grolichem. To nejsou otázky, které bychom si asi přímo spojovali s lidovci.
To je zajímavé, protože za tématem domácího násilí byli lidovci od začátku, třeba Jan Kasal tohle téma jako první zvedl, v minulém volebním období toho hodně odpracovala na domácím násilí Pavla Golasowská, na redefinici znásilnění zase dělala naše senátorka Šárka Jelínková. Podle mě je důležité o těch hodnotách nemluvit, ale ukazovat je a žít je přes každodenní život. Ano, moje hodnoty a hodnoty KDU -ČSL mají mnoho společného s křesťanstvím. Ale někdo je křesťan a dává to na odiv, a někdo je křesťan a ani to o něm nevíte, jen se tak chová. I pro mě je důležité mít ty hodnoty v sobě, ale nikomu je nepodstrkovat.

Jaké specifické poznání jste si zatím odnesla ze svého působení coby žena politička?
V politice každý den narážím na to, že ženy můžou dobře dělat politiku lokální, tam pro ně nejsou velké bariéry. Já nyní ve sněmovně nejvíc bojuju s tím, že musím na část týdne odjet a nejsem doma. Mám poměrně malé děti, které mě potřebují, a vím, že pro ně je to náročné. S tím souvisí nepředvídatelnost sněmovny. Překvapilo mě, jak je jednání neefektivní, jak hodiny a hodiny sedíme a posloucháme účelové natahování debat, i když stejně všichni víme, že jen proto, aby se testovala fyzická síla poslanců. Kolik hodin kdo vydrží nespat, jestli nás přistihnou, že nejsme v plném počtu, nebo někdo nestihne doběhnout na hlasování. To mi přišlo až nelítostné – k zaměstnancům i kolegům a kolegyním, kteří nejsou fyzicky úplně fit nebo mají rovněž děti.

Více zde.

kategorie Z médií