KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marie Jílková (KDU-ČSL): Novela zákoníku práce narovnává práva dohodářů
Zpět

Marie Jílková (KDU-ČSL): Novela zákoníku práce narovnává práva dohodářů

Přidáno 12. 7. 2023
Ilustrační foto
TV Nova

Novela zákoníku práce míří z Poslanecké sněmovny do Senátu. O jejích detailech a důvodech nové právní úpravy promluvila v pořadu Snídaně s Novou předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti PS PČR Marie Jílková (KDU-ČSL).

Ke změně zákoníku práce jsme byli vedeni snahou Evropské unie o sjednocení podmínek práce pro zaměstnance napříč kontinentem. Šlo například o narovnání práv osob pracujících na DPP či DPČ. Tyto dohody jsou přitom pro český pracovní trh poměrně specifické. Máme řadu zaměstnanců pracujících ve standardním pracovním poměru, kteří mají pracovněprávní ochranu, nárok na přestávky v práci a nárok na dovolenou. Vedle toho ale spousta lidí pracuje na dohody, a taková práva tedy nemají. Tuto nerovnost jsme nyní v novele napravili,“ řekla na úvod Marie Jílková (KDU-ČSL).

Změny se týkají také práva na práci z domova. Tzv. „home office“ bude muset být definován písemně. „Osoba pracující na dálku bude mít dále právo na proplacení nákladů, a to buď v paušální výši, nebo na základě vynaložených nákladů. U specifický skupin, jako jsou například rodiče pečující o děti do devíti let či lidé pečující o závislé osoby, jsme pak zakotvili povinnost zaměstnavatele písemně odůvodnit zamítnutí žádosti takového zaměstnance o práci z domova. To tedy daného zaměstnavatele staví do obtížnější role v případě budoucího dokazování. Znovu se tak jedná o  posílení práv zaměstnance,“ doplnila lidovecká poslankyně.

Více zde.

kategorie Z médií