KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marie Jílková (KDU-ČSL): Firmy považují tuto situaci za dobrou, jelikož jsme si již prošli obdobím c
Zpět

Marie Jílková (KDU-ČSL): Firmy považují tuto situaci za dobrou, jelikož jsme si již prošli obdobím covidu, kdy jsme museli sáhnout do rezerv a změnit styl práce

Přidáno 20. 1. 2023
Ilustrační foto
ČT24

Marie Jílková byla hostem pořadu Byznys24, kde odpovídala na otázky ohledně nezaměstnanosti. Výsledky výzkumu Úřadu práce ukazují, že se pouze 12 % firem chystá propouštět některé své zaměstnance a ohroženější jsou přitom ti nekvalifikovaní. Přibližně 90 % větších firem vnímá aktuální situaci jako dobrou nebo výbornou. Co nám tato data ukazují a jaké jsou další plány vlády, to vše v pořadu zaznělo.  

Z výsledků výzkumu vyplívá, že 78 % větších firem, které mají více než 10 zaměstnanců hodnotí situaci jako dobrou a dalších 10 % firem dokonce jako výbornou. To je téměř 90 % firem. Jak si to v aktuální sitauci vysvětlujete?

„To, že firmy považují tuto situaci za dobrou přičítám tomu, že jsme si prošli obdobím covidu, kdy jsme si už museli sáhnout do rezerv, změnit styl práce. Podnikatelé a zaměstnavatelé ve větší míře přistupovali k flexibilním formám práce, k home-officům. Vnímám to trochu jako trénink na to, co nás čeká teď v souvislosti s krizí na Ukrajině,“ okomentovala výsledky průzkumu mezi firmami členka sněmovního výboru pro sociální politiku Marie Jílková.

Firmy nejlépe hodnotí odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energie, snížení spotřební daně na pohonné hmoty a zastropování cen energií. Měla by zůstat tato dočasná opatření trvale?

„Nejsou to změny, které by měly být trvalé. Ve chvíli, kdy se situace začne zlepšovat, bychom se měli začít pomalu, ne skokově, vracet k původnímu stavu. Superhrubá mzda měla být taky dočasná, ale stala se trvalým opatřením. To nechceme, aby se znovu opakovalo,“ doplnila poslankyně.  
 
Více zde.

kategorie Z médií