KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka: Vyjednávání se Zemanem po volbách nebude jednoduché. Za premiéra nechci žádného šoum
Zpět

Marian Jurečka: Vyjednávání se Zemanem po volbách nebude jednoduché. Za premiéra nechci žádného šoumena

Přidáno 18. 6. 2021
Ilustrační foto
forum24.cz

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka je jednou ze tří hlavních tváří koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). „Chceme šetřit tam, kde se to negativně nedotkne občanů v klíčových oblastech – sociální a zdravotní oblast, kvalita školství,“ uvedl Jurečka ve velkém rozhovoru pro deník FORUM 24 jeden z úkolů příští vlády.

Pane předsedo, na sociálních sítích zástupců koalice SPOLU vídám heslo „pískej konec“. Řekněte mi, prosím, komu nebo čemu chcete odpískat konec?
Chceme odpískat konec této vládě a způsobu, jakým vládne. Nekoncepčnímu, chaotickému zvládání pandemické situace, předraženým nákupům, chceme pískat konec netransparentnosti, střetu zájmů, toho, že se neřeší palčivé problémy země, například sociální otázky. Za čtyři roky se pro ty, kteří by pomoc nejvíce potřebovali, situace nezlepšila. U seniorů zůstávají nůžky stále rozevřené.

Zmiňoval jste problémy při řešení pandemie. Častým argumentem Andreje Babiše je, že každá vláda na světě se potýkala s problémy…
Já netvrdím, že situace byla jednoduchá. Všechny vlády se s tím musely vypořádávat. Je tady ale jasná vizitka vlády Andreje Babiše. Jsme zemí, která bohužel patří ke smutné špičce počtu nejvíce obětí za dobu covidu, a vidíme to ve statistikách ČSÚ, pokud jde o nárůsty počtu mrtvých.

Pak je tady druhý moment – efektivnost a hospodárnost. Když se podíváme do Rakouska, tak loňský rakouský deficit šel ze 75 procent na pomoc podnikatelům, živnostníkům a rodinám zasaženým covidem. U nás to bylo 37 procent. Z letošní rekordní sekery (leden až květen) šla jenom polovina na řešení problematiky covidu. Celkově se součet bude dostávat na částku vyšší než 600 miliard korun deficitu loňského roku a deficitu ledna až května letošního roku. Jenom necelá polovina peněz šla na přímou covidovou podporu. Zbytek se rozpouštěl neefektivním hospodařením státu, ve výdajích resortů.

Více zde. 

kategorie Z médií