KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka: Vláda cíleně porušovala zákony, pro které sama hlasovala
Zpět

Marian Jurečka: Vláda cíleně porušovala zákony, pro které sama hlasovala

Přidáno 18. 6. 2021
Ilustrační foto
radiozet.cz

Poslanci ve čtvrtek 17. června projednávali předlohu, která by lidem v karanténě umožnila hlasovat v říjnových sněmovních volbách. Sněmovna se ale taky vrátila k diskuzi o tom, zda Česko nadále potřebuje pandemickou pohotovost. Část opozice volá po jejím ukončení. Na to, jestli je návrh na možnost volby v karanténě přijatelný i pro opozici se Nikola Bojčev ptal předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. 

Jedním z témat rozhovoru byly i nadcházejícíc sněmovní volby a způsob hlasování. „Je to řešení, které jsme řešili před loňskými krajskými a senátními volbami. V tento okamžik je potřeba daná řešení prodloužit, aby byla použitelná i pro letošní sněmovní volby. Je to jen aplikace toho, co se osvědčilo. Z hlediska technických záležitostí je všechno připraveno. Mám dokonce i nový volební zákon. Myslím si, že tu máme k dispozici vše, aby na podzim proběhly řádné volby," uvedl předseda lidovců. 
 
Potřebujeme ještě pandemickou pohotovost?
„Je potřeba, aby vláda řekla, jak tu situaci vidí. Nikdo z nás tu nechce mít další týdny a měsíce pandemickou pohotovost. Je potřeba si říct, za jakých okolností bude pandemická pohotovost zrušena. Máme tu tři úrovně podobný zákonů, a to krizový zákon, zákon pandemický a zákon o ochraně veřejného zdraví. To znamená, že pokud se zruší pandemická pohotovost, máme tu ještě zákon o ochraně zdraví a tím pádem nepřestávají platit zavedená protiepidemická opatření," vysvětlil Jurečka. 

Více zde. 

kategorie Z médií