KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka v Otázkách Václava Moravce o dopadech koronaviru na české zemědělství
Zpět

Marian Jurečka v Otázkách Václava Moravce o dopadech koronaviru na české zemědělství

Přidáno 27. 4. 2020
Ilustrační foto
Česká televize

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka byl hostem nedělních Otázek Václava Moravce, ve kterých diskutoval s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, místopředsedou Asociace soukromého zemědělství ČR Janem Šteflem a prezidentkou Potravinářské komory ČR Danou Večeřovou o dopadech koronavirové krize na zemědělství a potravinářský průmysl.

V úvodu pořadu připustil, že lidovci v úterý ve Sněmovně nepodpoří prodloužení nouzového stavu, pokud vláda neuvede pádné argumenty. Poté se diskuze obrátila na dopady koronavirové krize na české zemědělství. Podle Jurečky komplikuje koronavirus situaci například na trhu s mlékem. „Zhruba jedna pětina našeho mléka je vyvážena do zahraničí - Německa a Itálie. Itálie prakticky zavřela trh, nemůžou tam naši zemědělci exportovat mléko, ten stejný problém je v Německu," uvedl šéf lidovců, podle kterého je tady vícero problémů, které se řetězí.

Stát by měl v této situaci učinit několik kroků. „Prvním z nich je udělat určitou inventarizaci. Měli bychom zjistit - v době problematického sucha - jak na tom budeme na konci roku z hlediska naší produkce a to stejné chtít na úrovni Evropské unie jako celku," komentoval možný postup Jurečka.

Jurečka také upozornil na to, že 1,2 bilionu korun, které slibuje ministryně financí Alena Schillerová, není přímá pomoc podnikatelům, ale jsou to jen přísliby. „Odkládání plateb není řešením. Stát by měl zvážit, že některé platby nebudou odkladem, ale budou odpuštěny," řekl.


Celý pořad zde.

kategorie Z médií