KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka v 90' na ČT24 o pozastavení dotací Agrofertu
Zpět

Marian Jurečka v 90' na ČT24 o pozastavení dotací Agrofertu

Přidáno 7. 6. 2019
Ilustrační foto
Česká televize

Státní zemědělský intervenční fond přestane proplácet dotace holdingu Agrofert. Přes tento fond tečou takzvané nárokové dotace pro české zemědělce, tedy přímé platby na zvířata i plochu, ale také nenárokové investiční dotace. Nejnovější návrh auditu řeší střet zájmů premiéra Babiše a Agrofertu u 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun. Jak jsou u nás nastaveny podmínky žadatelů o dotace?

Jsou nějaké zákonné, ať už evropské, nebo české podmínky. Obecně zákon říká, má být rovný přístup k žadatelům a tak dále, nicméně po tomto samotném nastavení je možné říkat, jakými třeba bodovými kritérii můžeme zvýhodnit malé a střední žadatele vůči těm velkým. Já bych jenom podotknul, že už od roku 2014 jsou velké podniky, jak v rámci přímých plateb, tak i v rámci programu rozvoje venkova, kráceny až třeba do výše 25 procent platby, například v rámci agro-enviromanagementu,“  řekl Jurečka, který je členem zemědělského výboru.

„A pak ještě zmíním jednu věc, jsou ale i případy, kdy jsou třeba podniky nad 250 zaměstnanců, takzvané velké podniky, ty jsou třeba úplně vyloučeny z některých typů dotací. Takže už dneska je tady určitý systém, který dělá selekci, na co si může sáhnout větší podnik a co je vyčleněno jenom pro ty malé,“ vysvětlil princip poskytování dotací Jurečka 

Více zde.

kategorie Z médií