KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka: Kdy vstoupit do politiky?
Zpět

Marian Jurečka: Kdy vstoupit do politiky?

Přidáno 15. 9. 2020
Ilustrační foto
Katolický týdeník

Držíte v rukou několik stran, které představují mladé lidovce, zvláště ty, kteří se ucházejí o hlasy voličů v krajských volbách. Věnujme jim společně pozornost.

Když prožijete něco silného v dětství a dospívání, ovlivní to celý váš život. Máte pak tendenci si tu událost přivlastňovat: „to byl film mého mládí“ nebo „to byl koncert mého dospívání“. Pro mě takovou událostí byla návštěva papeže Jana Pavla II. v roce 1995 na Svatém Kopečku. Od té doby to byl „můj“ papež.
Byl to právě Jan Pavel II., který vkládal do mladých křesťanů po celý život naději a apeloval na jejich zapojování se do veřejného života. I mě tím inspiroval.

Na druhé straně sám příběh Jana Pavla II. nám připomíná důležitost získaných zkušeností. Když v roce 1978 probíhala volba nového papeže, mnozí z kardinálů se obávali, že Wojtyla je příliš mladý a nezkušený, aby mohl zastávat post římského biskupa. A to mu bylo 58 let! Stejně tak mnozí argumentují tím, že politika je velmi složitá disciplína. A stejně jako byste zřejmě stěží svěřili svůj majetek do rukou pětadvacetiletých lidí, do stejných rukou jim přeci nevložíte správu této země.

Odhadnout nebo stanovit vhodný věk a míru zkušeností je však nemožné. Jedno nás – mladé, staré, zkušené i méně zkušené – ovšem může spojit. A tím je slavná výzva Jana Pavla II.: „nemějte strach“, kterou tehdy směřoval ke všem Polákům, když je povzbuzoval k odvaze čelit tlaku komunismu. Takže vy, kdo se cítíte mladými, nemějte strach se zapojit do politiky. A vy starší, nemějte strach z toho, že se mladí angažují. A nám všem přeji, abychom neměli strach z toho, že jsou lidé aktivní a prosazují se v politice, bez ohledu na svůj věk, pohlaví nebo víru.

kategorie Z médií