Jaký růst důchodu bude v příštím roce?
„Růst důchodu v roce 2025 jsme oznámili již vládním nařízením. Průměrný důchod vzroste v průměru o 370 Kč, což zcela pokryje inflační nárůst. V moment, kdy doženeme zhruba dva roky propadu reálných mezd, začneme růst i o jednu třetinu reálných mezd. Růst průměrné mzdy v ČR je dobrou zprávou, neboť za sebou máme dva obtížné krizové roky. Za sebou máme třetí kvartál, kdy průměrné mzdy opravdu rostou, a to i velmi slušným tempem,“ řekl ministr práce a sociálních věcí.
Pokud porostou mzdy a platy, porostou i příjmy důchodového systému. Můžeme očekávat stabilizaci systému a menší nároky na některé restrikce?
„Ano, díky nárůstu průměrných mezd lze očekávat snížení deficitu důchodového systému. Prostor pro menší restrikce není, neboť důvodem důchodové reformy je zajistit, aby lidé měli důchody i po roce 2035 a dál. Pokud by nedošlo ke schválení důchodové reformy, tak bychom se v období po roce 2035 ocitli v situaci propadu do ještě větších deficitů. Změny v důchodovém systému napomohou tomu, že se systém místo 5 % HDP deficitu bude v tom nejhorším období okolo roku 2055 propadat do deficitu -1,8 % HDP. To přispívá k tomu, že důchodový systém bude dlouhodobě stabilní bez toho, aby dramatickým způsobem zatěžoval veřejné finance. Nadále ale bude systém deficitní, v příštích 30 letech se stále budeme bavit o tom, že systém bude dotován z jiných příjmů státu,“ odpověděl Jurečka.
Proč jste nezavedli něco, co bude přinášet příjmy do důchodového systému?
„V důchodové reformě je otázka příjmů také řešena. Jednak reforma zahrnuje opatření pro zhruba půl milionu pracujících důchodců, kteří budou mít 6,5 % slevu na odvodu svého pojistného. Tímto opatřením zvyšujeme motivaci, aby lidé zůstávali déle na pracovním trhu. Počet pracujících lidí pak bude stoupat, zaměstnavatel tedy bude platit pojistné, zdravotní a daň. To bude znamenat posílení příjmů do důchodového systému. V loňském roce se udělali také úpravy týkající se odvodu živnostníků,“ reagoval ministr Marian Jurečka.
Proč v důchodové reformě není bonifikace za to, že lidé budou pracovat déle, i po důchodu?
„Pokud člověk pracuje a vydělává si průměrný plat, tak ta bonifikace zvyšuje váš průměrný důchod zhruba o 80 Kč. Navíc se o bonifikaci musí žádat. Když jsem se bavil se seniorskými organizacemi, tak mi řekli, že jsou rádi za jistotu, kterou dostanou v okamžik kdy pracují, a také abychom na nich nechali, zda si finance proinvestují teď nebo si je uloží,“ konstatoval Jurečka.
„Důchodová reforma je dobrá zpráva pro všechny rodiče, celkem se jedná o 1,4 milionu rodičů s dětmi, a také pro půl milionu lidí pečujících o své blízké a také pro vdovy, vdovce a pracující důchodce. Těmto skupinám důchodová reforma trvale zvýší jejich důchody. V reformě lze vidět silné prodemografické a prorodinné prvky, neboť nechceme, aby důchodový systém trestal za to, že vychováváte své děti nebo pečujete o svou blízkou osobu. Systém naopak má odměňovat a motivovat, to se nám podařilo prosadit,“ doplnil Marian Jurečka.
Proč se poslanecký návrh o náročných profesích vnesl do důchodové reformy na poslední chvíli?
„Jako ministr bych byl raději, pokud by návrh zůstal tak, jak jsme ho za ministerstvo předkládali. Realitou je, že politika přináší momenty, kdy je nutné udělat kompromis. Pro třetí kategorii náročných profesí se ale našlo řešení jiným mechanismem, kdy se pro zaměstnavatele nebude nic měnit. Naopak pro zaměstnance bude benefitem to, že nemusí čekat až odpracuje 2 200 směn, aby jim přišel první benefit. Nově, již od prvního odpracovaného měsíce na té náročné pozici, pracovník má na svém penzijním připojištění příspěvek od zaměstnavatele. Sám si bude moct rozhodnout, zda peníze využije na to, že půjde do předdůchodu, nebo si zvolí jinou strategii. Navíc, pokud osoba pracující na náročné pozici zemře, tak benefit získá jeho blízká rodina,“ vysvětlil Marian Jurečka.
Více zde.