Jaké změny se chystají v rámci reformy systému sociálních dávek, komu pomůže, jak zatíží administrativní pracovníky, jak je to s digitalizací a jaký dopad bude mít na důchodce? To všechno byla témata, o kterých hovořil vicepremiér a Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí večer v pořadu 90‘ ČT 24.
„Na změně dávkového systému jsme pracovali prakticky celý minulý rok a naším hlavním cílem je ten systém zjednodušit. A toho dosáhneme i tím, že čtyři nejčastěji žádané dávky spojíme a namísto čtyř různých typů žádostí, čtyř různých typů správního řízení a různých posuzovaných osob a jejich příjmů bude nyní možné podat jednu žádost za celou domácnost. Ten systém je v současnosti velmi nepřehledný, lidé se v něm ztrácí a často potřebují nějakou pomoc, aby vůbec byli schopni o tu dávku zažádat. Zároveň se často stává, že kvůli těmto bariérám ti skutečně potřební nejsou schopni dávku získat a naopak lidem, kteří jsou dobře majetkově zajištění stát vyplácí vysokou podporu. To jsou společně s motivováním lidí, aby se vrátili zpátky do práce, hlavní faktory, které chceme reformou napravit,“ vysvětlil Jurečka.
Řeč přišla i na digitalizaci, kterou se MPSV také dlouhodobě zabývá. „Digitalizování žádostí je také jednou z našich priorit. Díky naší klientské zóně Jenda bude zažádat o tuto dávku stejně jednoduché jako je tomu v současnosti například u rodičovského příspěvku. Je to intuitivní jednoduchá žádost, kterou klienti mohou odeslat během 5 minut a my z ní získáme veškeré potřebné informace. Navíc je to i velké ulehčení práce pro úřady. V tomhle se nám na MPSV velmi dobře daří a naším cílem je na to navázat,“ dodal Jurečka.
Více zde.