KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Za průtahy se jmenováním vlády může přístup pana prezidenta
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Za průtahy se jmenováním vlády může přístup pana prezidenta

Přidáno 13. 12. 2021
Ilustrační foto
radiozet.cz

Jak bude pětikoalice reagovat na odmítavý postoj prezidenta republiky ke jmenování Jana Lipavského ministrem? A jak komplikuje jmenování vlády onemocnění Zdeňka Nekuly, kandidáta na post ministra zemědělství? To byly otázky pro předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku v podcastu Rádia Z.

„Vyjádření pana prezidenta mě překvapilo. Stále jsem věřil, že můžeme dosáhnout dohody. Definitivně však budeme mít ve věci jasno až v pondělí po jednání Petra Fialy s panem prezidentem. Každopádně můžeme říct, že pokud bude pan prezident na nejmenování Jana Lipavského trvat, kompetenční žalobu rozhodně podáme. Je to zbytečným zdržováním jmenování vlády, které však plyne z přístupu pana prezidenta a je problémem čistě na jeho straně. My jsme pracovali velmi rychle, finální dohoda byla hotová již 14. listopadu. Nemohli jsme udělat více,“ řekl Jurečka.

Nejmenování Zdeňka Nekuly ministrem zemědělství z důvodu jeho onemocnění však není dle lidoveckého předsedy žádnou zásadní komplikací. „Jde o zásah vyšší moci. To, že je Zdeněk Nekula v izolaci, je faktem, který bereme na vědomí. V případném pověření mé osoby Ministerstvem zemědělství přibližně na dva týdny nevidím žádné ohrožení chodu resortu. Jsem samozřejmě velkým odpůrcem toho, co jsme tu viděli v případě Karla Havlíčka, který byl ministrem dvou resortů přes dva roky. To se nedá zvládat a projeví se to na kvalitě práce. V našem případě se však jedná o velmi krátkou přechodnou dobu,“ vysvětlil Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií