KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Za náš postoj k Ukrajině můžeme být hrdí
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Za náš postoj k Ukrajině můžeme být hrdí

Přidáno 16. 3. 2022
Ilustrační foto
Týden

„Je zde jasná hranice, kdo je náš spojenec a kdo je proti nám. Každý, kdo stojí proti Ukrajině, stojí proti nám.“ Prohlásil to vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian JUREČKA.

Rusko přepadlo Ukrajinu a Česko nelavíruje. Zatímco v případě jiných konfliktů, kdy jsme se za někoho měli postavit, jsme kalkulovali výhodnost, či nevýhodnost takového kroku, nyní jsme zvolili vůči bezprecedentnímu a barbarskému porušení veškerých mezinárodních smluv Ruskem tvrdý postup. Za to vám děkuji.
Je to věc, na kterou můžeme být hrdí. Zažívám zároveň něco, co ve sněmovně nebývalo zvykem, tedy že všichni poslanci hlasují v natolik klíčové události jednoznačně a jednohlasně pro pozici České republiky a vlády. Naše země je v rámci mezinárodního společenství v mnoha opatřeních první – jde třeba o uzavření konzulátů, udělování výzev, uzavírání vzdušného prostoru, zákaz příletů a přeletů letadel, ale hlavně o tlak vyvíjený v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance. Ukrajiněprostě pomoci musíme, nemůžeme ji nechat na holičkách.

Vnímáte i nebývalou solidaritu české veřejnosti?
V reakci naší a veřejnosti cítím možná i určitou razanci danou tím, že ze svých hlav a duší snímáme deku, která na společnosti leží z traumatických let 1968 nebo 1938. Vlastně dnes říkáme: „Tehdy jsme zaváhali, tehdy byla určitá historická situace, ze které máme do dnešních dnů nějaké vnitřní společenské trauma. Nyní váhat nechceme.“ Proto jsme tak jednoznační.

Můžeme pro Ukrajinu udělat více?
Myslím, že pokud nechceme vstoupit do otevřeného válečného konfliktu, jedeme už teď na maximum možného. Ukrajina má dnes opravdu velký počet občanů, kteří mohou v její armádě bojovat. Pokud dostanou klíčové a kvalitní prostředky, jsou schopni situaci zvládnout, a je vidět, že za cenu obrovského nasazení se zatím drží. Mezitím je nutné dělat to, co děláme všichni – vyvíjet obrovský mezinárodní tlak v oblasti ekonomické, hospodářské a další. Řešení není vybojovat to, přetlačit armádou druhou armádu. Řešení je stejně na konci, jde o politickou mírovou dohodu.

Více zde.

kategorie Z médií