KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): To nejtěžší máme za sebou. Začne se zvyšovat nominální i reálná mzda
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): To nejtěžší máme za sebou. Začne se zvyšovat nominální i reálná mzda

Přidáno 12. 12. 2023
Ilustrační foto
Blesk

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) pro Blesk promluvil o chystaných změnách v penzích, zeptali jsme se ho rovněž na posouvání věku odchodu do důchodu. „Pokud by nastala situace jako pandemie koronaviru, věk odchodu do důchodu by se zastavil a nerostl by," řekl Blesk Zprávám. Promluvil také o minimální mzdě a řekl, jak to má s Vánoci. 

Během velké stávky 27. listopadu jste vyrazil mezi protestující. Jaký jste z nich měl pocit?
S lidmi, se kterými jsem měl možnost mluvit, byl ten dialog poměrně věcný a do určité míry i poměrně kultivovaný. Někteří lidé pokřikovali, ale když jsem jim řekl, ať přijdou blíž, tak už tu odvahu bavit se z očí do očí neměli. Věcně jsem reagoval na to, jaké měli obavy a argumenty, nebylo to o otázce odměňování, padaly i věci, které se týkaly energií nebo války na Ukrajině. Snažil jsem se ty věci v klidu a trpělivě vysvětlovat a myslím, že na mnoho otázek jsem dal relevantní odpovědi. Někteří lidé řekli: Dlouhodobě s vámi nesouhlasíme, ale oceňujeme, že jste přišel.

Spousta dnešních problémů odráží to, že se třeba komunikace vede, ale vzájemně si ty strany nenaslouchají. To nejtěžší máme za sebou a víme, že se nám začne zvyšovat nejen nominálně mzda, platy, ale i ta reálná výše začne růst. Máme za sebou už více jak půl roku, kdy se zastavil růst inflace.  Zase přijde stabilní a předvídatelná doba, růst reálných mezd a platů, pokles úrokových sazeb a životní úroveň celé společnosti se začne zvyšovat.

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší na 350 tisíc. Je to málo nebo hodně?
Jsem rád, že se podařilo dohodnout kompromis a po mnoha letech další zvýšení rodičáku. Nenavrhoval jsem ho nižší ani vyšší, ale navrhoval jsem podpořit ještě rodiče dětí, které se narodily v průběhu roku 2023, aby to bylo stupňováno a nebyl to takový zlom silvestrovskou půlnocí. Ale to zvýšení o 50 tisíc korun považuju ve finále za dobrý kompromis.

Více zde.

kategorie Z médií