KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Stovkám komunistických prominentů se sníží důchody
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Stovkám komunistických prominentů se sníží důchody

Přidáno 1. 2. 2024
Ilustrační foto
Moravskoslezský deník

Od března 2024 přijde stovkám bývalých komunistických prominentů v řádech až tisíců korun nižší důchod. Opatření postihne lidi, kteří před rokem 1989 působili ve vysokých politických funkcích, ale také plukovníky nebo generály v řadách StB, SNB nebo Pohraniční stráže. 

Nižší důchod pro bývalé pohlaváry zajistí změna zákona o důchodovém pojištění, kterou v listopadu 2022 schválila Poslanecká sněmovna. Starobní důchody se zkrátí paušální částkou 300 korun za každý i jen započatý rok doby, po kterou dotyčná osoba zastávala post vysokého funkcionáře a těžila z přímé podpory tehdejšího režimu.  Stane se tak až více než 34 let po sametové revoluci. Má jít především o symbolický akt. „Je velmi důležité, aby se dostalo morální satisfakce těm, které minulý režim poškodil, neumožnil jim studovat, pracovat ve svém oboru, nebo je dokonce potrestal odnětím svobody.  Není možné, aby tehdejší prominenti i po letech finančně těžili z toho, že před listopadem podporovali totalitní režim,“ uvedl lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), jenž návrh předkládal.
 
V lednu 2024 vyšplhá výše průměrného důchodu přes dvacet tisíc korun. Od této částky budou také odvozeny vdovské a vdovecké důchody a invalidní důchody pro invaliditu prvního a druhého stupně. „Tímto krokem konečně splácíme historický dluh společnosti. Máme povinnost uznat a přímo podpořit ty, kteří se statečně postavili za naši svobodu a obětovali za ni mimo jiné svůj osobní komfort a bezpečí,“ uvedl ministr Jurečka.  Podle něj se bude jednat o stovky osob. Účinnost zákona vláda navrhla prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení ve Sbírce zákonů.
 
Více zde.

kategorie Z médií