KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Status zranitelného zákazníka bude chránit ty, kterým hrozí odpojení od en
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Status zranitelného zákazníka bude chránit ty, kterým hrozí odpojení od energií

Přidáno 5. 12. 2022
Ilustrační foto
i60.cz

Předseda lidovců Marian Jurečka se v rozhovoru pro zpravodajský portál i60 vyjádřil k otázkám příspěvků na bydlení, důchodové reformy, péče o seniory nebo také k tzv. statusu zranitelného zákazníka, ten během příštího roku začne chránit před energetickou chudobou. 

Vláda má pro lidi ohrožené chudobou celou řadu nástrojů, jak jim pomoci, tak pojďme si je v rychlosti projít. Je to jednak příspěvek na bydlení. Kdo má na něj nárok a kolik peněz měsíčně může žadatel dostat? 
Příspěvek na bydlení je základní pomocí těm lidem, kteří nemají dostatek peněz na úhradu nákladů spojených s bydlením, tedy dnes jsou to především drahé energie, ale i rostoucí nájmy. Nárok na něj má domácnost, u níž náklady na bydlení přesáhnout 30 procent jejích příjmů a v tom případě pak stát veškeré výdaje, které jsou nad těch třicet procent, to znamená výdaje na plyn, elektřinu, pevná paliva, ale i na nájemné, je schopen uhradit. Samozřejmě je to kalkulováno do určité výše normativů, ale ty se od října upravovaly, takže to dnes vychází tak, že je to až 85 procent domácností, kterým stát hradí veškeré výdaje nad těch 30 procent vícenákladů na bydlení. 

Váš rezort společně s ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje v souvislosti s vysokými cenami energií vznik statusu tzv. zranitelného zákazníka. Můžete sdělit podrobnosti, o co se jedná, kdo a jak bude takového zranitelného zákazníka vyhledávat, popřípadě od kdy bude tento status k užití?  
Status zranitelného zákazníka je nyní v návrhu novely energetického zákona, ta by měla být uvedena v platnost nejpozději 1. července 2023, a bude v podstatě chránit ty osoby, kterým hrozí odpojení od energií z důvodu neschopnosti jejich úhrad. Na základě spolupráce úřadů práce a dodavatelů energií budou tyto zranitelné osoby vytipovávány a pak ta konkrétní finanční pomoc půjde od státu přímo k dodavateli energií. Rozhodně stát nenechá nikoho padnout. 

Více zde.

kategorie Z médií