KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Sociální dávky nemohou být životní styl
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Sociální dávky nemohou být životní styl

Přidáno 8. 4. 2024
Ilustrační foto
Právo

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zastává názor, že sociální dávky nemohou být životním stylem. Podpora ze strany státu musí cíleně pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují. V rozhovoru pro deník Právo rovněž nastínil své odhodlání jednat o důchodové reformě s opozicí tak, aby byla nalezena společná shoda. 

Od příštího roku chcete změnit systém sociálních dávek. Proč?

Cílem je zjednodušit dávkový systém, zdigitalizovat ho a naplnit princip toho, že dávky nemohou být životní styl. Má pomáhat těm, kdo pomoc opravdu potřebují, a motivovat lidi, aby se vlastní aktivitou dostávali do plnohodnotného pracovního života. Kdybych to měl říci jednoduše, nová dávka bude pomáhat lidem, kteří práci mají, ale mají třeba více dětí v domácnosti. Nebudeme je zatěžovat nějakou zbytečnou složitou byrokracií. Pak budeme schopni podívat se velmi efektivně na lidi, kteří mají dávky jako životní styl, a říci: Nemáte déle než půl roku práci, chceme s vámi aktivně řešit, jak ji najít.


Zaměříte se vedle hledání práce i na jejich další problémy?

Pokud budou mít další potíže, jako třeba násobné exekuce, nasměrujeme je třeba na dluhovou poradnu. Zkrátka když člověk nebude mít práci déle než půl roku, sestavíme s ním aktivizační plán a budeme s ním řešit celý řetězec problémů, který má.

Více zde

kategorie Z médií