KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Snížit penze předním komunistům je férové. Lituju, že mě to nenapadlo dřív
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Snížit penze předním komunistům je férové. Lituju, že mě to nenapadlo dřív

Přidáno 3. 3. 2022
Ilustrační foto
Aktuálně.cz

Dvaatřicet let od pádu komunismu se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL chystá snížit důchody představitelům tehdejší moci. S odborníky nyní konzultuje, koho přesně by se měla důchodová novela týkat. O peníze by měli přijít členové tehdejší vlády, funkcionáři KSČ či důstojníci StB. Komunistický režim je od roku 1993 prohlášený zákonem za zločinný.

Od příštího roku chcete snížit penze bývalým vysoce postaveným funkcionářům Komunistické strany Československa, kteří před rokem 1989 aktivně sloužili tehdejšímu režimu. Čeho tím chcete docílit?
Je to důležité z hlediska elementárního principu spravedlnosti. Byť i mě osobně mrzí, že tento krok nepřišel dřív. Má to ale smysl pořád, protože tady máme jednotky tisíců lidí, kteří tenkrát byli aktivními činiteli orgánů totalitní komunistické moci. Akt napravení křivdy je tedy na místě.

Není to tak, že těm lidem bereme důchody úplně. Chceme, aby se jim doba, po kterou se prokazatelně nacházeli v pozici, kterou pomáhali režim udržet při životě a perzekuovali jiné občany, nepočítala pro výpočet základu důchodů. Nechceme, aby brali důchody na základě platů z doby, kdy je měli nadprůměrné, ale aby se to bralo jako doba vyloučená. To v důsledku znamená, že se jim důchod sníží. 

Takovou změnu jste navrhoval už v opozici. Liší se ten současný návrh od toho, který jste prezentoval loni?
Ne, novela, kterou jsem předložil v červenci loňského roku, byla pro tento zákon výchozím materiálem. Jako vláda teď máme možnost, aby byl zákon lépe a kvalitněji zpracovaný. Před třemi týdny jsem zadal kolegům, aby do novely o důchodovém pojištění zakomponovali i tuto část - ať může být účinná od 1. ledna 2023. Jsme v kontaktu s pracovníky Ústavu pro studium totalitních režimů, jednáme. Současně ladíme formální postupy tak, aby bylo vše dobře popsané a abychom to právně ustáli. 

Více zde. 

kategorie Z médií