KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Síly na domácím pracovním trhu chceme aktivizovat nejen pomocí částečných
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Síly na domácím pracovním trhu chceme aktivizovat nejen pomocí částečných úvazků

Přidáno 31. 1. 2024
Ilustrační foto
ČT 24

O růstu české ekonomiky, situaci na pracovním trhu nebo o výzvách spojených s příchodem umělé inteligence debatoval v pořadu Události, komentáře na České televizi ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Při dialogu se zaměstnavateli jsme zjistili, že by si nejvíce přáli, abychom z domácího trhu byli schopni aktivizovat více lidí na pracovní trh. Ať už díky částečným úvazkům nebo díky lepším možnostem sladění osobního a pracovního života chceme motivovat lidi zůstat v práci. To je to nejpodstatnější, na čem aktuálně musíme pracovat. Dnes na trhu práce chybí zhruba nějakých 270 000 pracovníků, které firmy nemají, a to se snažíme zlepšit pomocí novely zákoníku práce i v rámci novely zákona o zaměstnanosti,“ vysvětlil Jurečka.
 
V diskusi se probíralo i rozšíření umělé inteligence a její vliv na pracovní trh. „Tam, kde umělá inteligence může ušetřit naši práci a udělat ji kvalitně, bychom měli jejího potenciálu plně využít. Zároveň ale pomocí umělé inteligence nikdy nenahradíme ani zdravotní sestry, ani lékaře, ani pracovníky v sociálních službách, ani učitelky a učitele a mnoho jiných profesí. Naopak jsou profese, kde je málo pracovníků dlouhodobě. Za posledních třicet let se ukázalo, že díky novým technologiím vznikla pracovní místa, která jsme si neuměli ani představit. Vnímám to tak, že zapojit umělou inteligenci je dobré tam, kde je to člověku ku prospěchu,“ řekl ministr práce a sociálních věcí.
 
Více zde.

kategorie Z médií