KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Se zastropováním cen energií tuto krizi zvládneme. Férové je ale říct, že
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Se zastropováním cen energií tuto krizi zvládneme. Férové je ale říct, že každý také musí šetřit

Přidáno 14. 9. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Cena silové elektřiny bude maximálně 6 korun za kWh, cena plynu 3 koruny za kWh včetně DPH. Zastropování platí pro domácnosti, živnostníky nebo samosprávy, nemocnice a školy, kteří ale budou energie nakupovat prostřednictvím státního obchodníka.

„Vláda udělá kroky, které znamenají garanci, že to zvládneme. Jak u elektřiny, tak u plynu. Je férové říct, že by každý měl hledat, jak dál šetřit,“ říká na Plusu ministr práce a sociálních věcí a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Pro naprostou většinu výrobců a obchodníků by zastropování, tedy ,cena toho stropu‘, měla být taková, aby se do ní mohli vejít, měli by mít garantované i pokrytí nákladů a přiměřený zisk. Ale jsme si vědomi, že tady byli obchodníci, kteří už v posledních týdnech a měsících nakoupili energie pro své zákazníky s cenou, která byla vyšší. My je teď ,stropem‘ donutíme, aby to zákazníkům prodávali maximálně ve výši zastropované částky. Těmto obchodníkům ten rozdíl ale musíme doplatit, protože je nemůžeme dostat do ztráty,“ vysvětluje vicepremiér.

Více zde.

 

kategorie Z médií