KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Schválili jsme velmi komplexní zákon, umožňuje nám reagovat na vývoj situa
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Schválili jsme velmi komplexní zákon, umožňuje nám reagovat na vývoj situace

Přidáno 13. 9. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Vláda včera rozhodla o zastropování cen elektřiny a plynu. Lidovecký předseda Marian Jurečka v pořadu Události, komentáře České televize rozhodnutí vysvětloval. Upozornil také, že vývoj cen energií do budoucna záleží na vývoji ruské války na Ukrajině.

„My jsme schválili velmi komplexní zákon. Jsme díky němu schopni v příštích měsících reagovat na vývoj situace na trhu a měnit konkrétní sazbu, ať už se jedná o těch šest, nebo tři koruny. Všechny přebytky od velkých výrobců energie také stáhneme z trhu ve prospěch státního obchodníka. Výrobcům ukládáme povinnost, že nám musí elektřinu prodat za předem stanovenou cenu, my díky tomu zajistíme ty dodávky pro ten veřejný sektor," vysvětli Jurečka.

Vyjádřil také naději, že ruská agese vůči Ukrajině brzy skončí. „Já si myslím, že válka se vyvíjí správným směrem. Ukrajina ukazuje, že může vítězit a věřím, že v tom bude pokračovat a brzy konflikt ukončí. To bude znamenat i stabilitu pro ceny komodit na trzích. A pokud jde o to pokrytí těch nákladů, tak počítáme, že bychom tu bilanci byli schopni v těch příštích dvou až třech letech pokrýt v rámci zavedení té mimořádné daně, takzvané „windfall tax“. Potom z mimořádných dividend ČEZu a také případně z prodeje emisních povolenek," dodal.

Více zde.

kategorie Z médií