KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Rodičovský příspěvek bude vyšší a flexibilnější. Rodinám smysluplně pomůže
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Rodičovský příspěvek bude vyšší a flexibilnější. Rodinám smysluplně pomůže i dotační program Oprav dům po babičce

Přidáno 29. 8. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Zvýšení rodičovského příspěvku, dotační program Oprav dům po babičce i příprava rozpočtu na rok 2024. To byla témata pro ministra práce a sociálních věcí a předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, který přijal pozvání do pořadu Události, komentáře ČT24.

„Na zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun se shodla celá koalice. Jedná se o klíčovou podporu pro rodiče, kterou jsme v této těžké době dokázali vyjednat. Já jsem do těchto jednání šel s přáním, aby byla výsledná částka ještě o něco vyšší, ale vládním kompromisem je již zmíněných 50 tisíc. Dále je důležité, že tu bude větší flexibilita čerpání rodičovského příspěvku. Přispěli jsme také tím, že jsme rozběhli částečné úvazky. Od 1. února je tedy pro rodiče snadnější slaďovat rodinný a pracovní život. To jsou další důležitá opatření, která ve světle dnešní náročné ekonomické situace pomáhají rodičům a rodinám,“ sdělil Marian Jurečka.

Významnou pomoc rodinám představuje také dotační program Oprav dům po babičce z pera ministerstva životního prostředí. „V rámci tohoto programu mohou domácnosti čerpat formou dotace a velmi zvýhodněného úvěru peníze na zateplení a rekonstrukce svých domů. Za každé dítě přitom bude k podpoře přičteno 50 tisíc korun. To je pro mnoho rodičů, kteří mají aktuálně děti již straší než čtyři roky, daleko smysluplnější, cílenější a rozsáhlejší pomocí než rodičovský příspěvek. Jedná se o efektivní nástroj, který navíc nepůjde k tíži státního rozpočtu, protože to jsou peníze, které máme jako příjem z Evropské unie,“ doplnil ministr.

Více zde.

kategorie Z médií