KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Rodiče, kteří neposílají děti do školy, podporovat nebudeme
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Rodiče, kteří neposílají děti do školy, podporovat nebudeme

Přidáno 12. 2. 2024
Ilustrační foto
Blesk.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí nedávno představilo největší změny v sociálním systému za posledních 30 let, která mění podmínky pro získání dávek a zjednodušuje systém podávání žádostí. O tom, jak reforma zasáhne občany České republiky si v rozhovoru pro Blesk povídal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Kolik ještě změn nás kromě sloučení čtyř dávek hmotné pomoci čeká? Prozradíte, jaká další změna by mohla přijít?  
Pokud jde v očích veřejnosti o standardní sociální dávky, tak toto je ta klíčová. Ale připravujeme i kroky ve změnách, které se budou týkat třeba příspěvku na péči a vyřizování invalidit. Od roku 2025 chceme mít jednotnou strukturu, kdy na celou agendu na vyřizování příspěvku na péči nebudou dva úřady, protože dnes to dělá Úřad práce a Česká správa sociálního zabezpečení, celé to sjednotíme pod ní, posílíme tam personální kapacity.  
 
Dnes bohužel třeba příspěvek na péči vyřizujeme i 140 dnů, často i v situaci, kdy ten klient třeba už umře, než se dočká toho rozhodnutí. Moje ambice je to celé sjednotit, zrychlit a zkrátit zhruba do dvou měsíců. Plus ještě zjednodušení v případě opravdu velmi vážných diagnóz, kde je průběh nevratný, aby o tom třeba mohl rozhodnout tím zásadním zdravotnickým stanoviskem dotyčný specialista, lékař, třeba onkolog nebo paliatr. Tyto věci se týkají statisíců lidí v této zemi.  
 
V žádostech o příspěvky se bude posuzovat i školní docházka dětí. Kolik absence bude tolerováno?
Přesný finální limit také ještě zveřejníme. Ale jsem přesvědčen o tom, že tady ten systém má mít taky jasně nastavené hranice práv a povinností. Povinnost rodiče je, aby zabezpečil, že dítě plní povinnou školní docházku, že se vzdělává. Máme regiony, kde třeba 10, 20 % dětí ukončí vzdělávání tím, že skončí jenom docházku do základní školy a často nevyjde ani deváté třídě, někteří vyjdou jenom v osmé nebo sedmé. Jaké potom má ten člověk uplatnění na trhu práce, jaký bude jeho život, jak tento člověk bude potom závislý na sociálním systému? Možná to někomu zní tvrdě, ale já si za tím stojím, že rodičům máme jasně říct: Hele, i tohle bude nějakým způsobem bonifikováno, že dítě chodí do školy.
 
Více zde.

kategorie Z médií