KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Revize sociálních dávek přinese jednodušší a přehlednější systém
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Revize sociálních dávek přinese jednodušší a přehlednější systém

Přidáno 12. 2. 2024
Ilustrační foto
ČRo Plus

Sjednocením čtyř sociálních dávek do jedné bude celý dávkový systém pro klienta jednodušší a přehlednější. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Český rozhlas také hovořil o tom, proč je potřeba, aby byli občané České republiky správně motivováni k práci a aby jejich děti plnily školní docházku.

Marian Jurečka v rozhovoru představil nový koncept, v jehož něhož se sjednotí čtyři sociální dávky (příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě) v jednu. I žádost se bude podávat jedna, což přinese výrazné zjednodušení. „V rámci sjednocení v sobě bude mít jedna dávka čtyři části, které odráží principy těch čtyř současných dávek. Chystaný systém bude jednodušší z hlediska posuzování okruhu osob a domácností, navíc bude čitelný z hlediska posuzování příjmů. Pro klienta to bude dostupnější a v kombinaci s efektivní digitalizací to bude jednodušší i pro stát,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Lidovcům záleží zejména na dětech a jejich budoucnosti. Cílem revize sociálních dávek je totiž také motivovat rodiče k tomu, aby posílali své potomky školy, neboť vysoký počet absencí představuje dlouhodobý problém. „Pokud děti nechodí do školy, jsou potom trestány na pracovním trhu. V momentě, kdy rodič nesplní zákonnou povinnost, nebude zajišťovat docházku do školského zařízení v rámci povinné devítileté školní docházky, pak se rodičům dávka skutečně sníží. Naopak rodiče, kteří děti do školy posílají, budeme podporovat,“ vysvětlil Jurečka.

Více zde

kategorie Z médií