KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Reformu sociálních dávek ocení ti, kteří chtějí být pracovně aktivní
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Reformu sociálních dávek ocení ti, kteří chtějí být pracovně aktivní

Přidáno 6. 2. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo největší reformu sociálních dávek za posledních 30 let, díky které se má příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě spojit do jedné podpory.

„Revize dávek je nutná proto, že ten současný systém je nepřehledný, neefektivní, není motivující, nevyplatí se lidem chodit do práce a my tak nejsme schopni opravdu ty lidi vracet zpátky do normálního života,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) o změnách, které by měly vstoupit v platnost na začátku příštího roku. 
 
Nově se u posuzování nároku na dávky bude zhodnocovat vedle výše příjmu i žadatelův majetek, další podmínkou pro získání bude aktivní snaha žadatele zařadit se zpět na pracovní trh. „U lidí, kteří jsou zdraví a mohou do práce chodit, chceme rozhodně ocenit, že jsou aktivní a skutečně si chtějí najít práci nebo se do té práce vrátit. Bude to jeden ze zásadních faktorů,“ dodal Jurečka. Novinkou je i to, že jedna domácnost bude podávat pouze jednu žádost na veškerou podporu a nebude muset vše podávat individuálně, jako tomu bylo doposud.
 
Více zde.

kategorie Z médií