KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Pro ochranu klimatu musíme rychle udělat řadu kroků. Snižovat emise, adapt
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Pro ochranu klimatu musíme rychle udělat řadu kroků. Snižovat emise, adaptovat se

Přidáno 5. 12. 2022
Ilustrační foto
Respekt

Předseda lidovců Marian Jurečka poskytl rozhovor týdeníku Respekt. Mimo jiné s ním redaktoři probírali situaci ohledně ochrany klimatu. Ministr zdůraznil, že toto téma patří mezi hlavní priority současné vlády.

Soustředí se tato vláda na ochranu klimatu protože chce, nebo protože musí vzhledem k předsednictví Radě EU?
My to děláme nejen proto, že musíme, ale i proto, že to chceme a vidíme v tom důležitost. Mimochodem mě třeba mrzí, že balíčku Green Deal byl dán název Green Deal, což někteří v České republice parafrázují jako zelený úděl. Podle mě by úplně nejlepší název byl něco jako Deal for Life, prostě je to set opatření, který děláme proto, abychom tady mohli žít a aby tady mohly žít i generace po nás. Jako člověk i jako politik vnímám důležitost životního prostředí.

Jak kombinujete naléhavost toho tématu s tím, že v politice není možné jednat radikálně ve smyslu rychle a dramaticky. Jaká je vaše strategie?
Jsem si vědom, že musíme udělat rychle řadu kroků. Snižovat emise, adaptovat se. Ale do toho teď politicky vstupuje řada faktorů, které to dělají velmi složité. Máme energetickou krizi, řešíme vysoké ceny energií a musíme je nastavit únosně nejen pro občany ale i firmy - je to extrémně náročná situace. Na druhou stranu v tom vidím i příležitost. Věci, které by se jinak možná děly pomaleji, třeba nástup obnovitelných zdrojů nebo hledání efektivních úspor, nabraly úplně jinou dynamiku. Jen je potřeba to vybalancovat, aby to neznamenalo, že firmy začnou propouštět, že pro část těch lidí budou opatření nedostupná. A to se na ministerstvu snažíme hlídat. A když dobře nastavíme tenhle mix, tak se třeba ukáže, že některé ambice, které byly dřív vysoké a jakoby nedosažitelné, budou najednou reálné.

Víde zde.

kategorie Z médií