KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Příspěvek na bydlení bude jednodušší nejen pro žadatele, ale také pro úřad
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Příspěvek na bydlení bude jednodušší nejen pro žadatele, ale také pro úřady

Přidáno 4. 7. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Lidovecký ministr práce a sociálních věcí a předseda strany Marian Jurečka se pro Český rozhlas rozhovořil o zjednodušení žádosti příspěvku na bydlení. Žadatel ji nyní podá digitalizovaně, potřebuje méně dokumentů a výhoda je to i pro úředníky, kterým změna šetří práci.

Žádost o příspěvek na bydlení je nově možné vyplnit online. Poznají zájemci i jiná zjednodušení?
Některé informace žadatel nebude muset vyplňovat. Například údaje z katastru nemovitosti si stáhneme sami stejně jako kompletní rozpis položek nákladů na bydlení. Žadateli bude stačit poskytnout souhrnnou částku. Dále nebudeme vyžadovat originály dokumentů, postačí fotka v mobilu. Žádost bude možné podávat plně online díky bankovní identitě nebo identitě občana. V okamžiku, kdy se občan přihlásí, tak se automatiky vyplní jeho základní informace, které nebude muset vypisovat. Je to zjednodušení nejenom pro občana, ale také pro úřady, kde to znamená jednodušší administraci.

A co starší lidi, kteří nejsou moc zdatní s internetem? Zjednodušit by se měl i klasický papírový formulář. V čem jsou u něj zásadní změny?
Ano, i tento formulář doznal podobných změn, jako jsem zmiňoval. Nebudeme například vyžadovat podrobný soupis těch položek. Bude nám stačit jenom prostý souhlas, nebo dobrozdání o tom, kdo s tím člověkem bydlí. To stejné platí i pro ty fotokopie, které lidé mohou prostě vyfotit na mobil. Pokud budou chtít, tak dostanou i dokonce i poradenství od pracovníků úřadu, protože chápu, že ne každý člověk si poradí. Zmíním ještě jedno důležité zjednodušení. Pro mnoho žadatelů bylo problémem to, že pronajímatel nemovitosti, kde bydlel, jim nedal rozpis položek z veřejného užívání, a tím pádem by ten člověk vypadl ze systému příspěvků bydlení. I toto měníme.

Více zde (16:37).

kategorie Z médií