KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Posíláme Putinovi miliardy eur za plyn týdně a on zatím posílá na západ ta
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Posíláme Putinovi miliardy eur za plyn týdně a on zatím posílá na západ tanky

Přidáno 3. 3. 2022
Ilustrační foto
FORUM 24

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jsme nezdravě závislí na ruském plynu a je tak „ideální čas pro vyhlášení programu energetické nezávislosti“. V rozhovoru pro deník FORUM 24 ministr vysvětlil mimo jiné i to, co takový program skutečně zahrnuje a zda je pro Českou republiku vůbec možné energetické nezávislosti dosáhnout.

Nechtěná závislost na ruském plynu představuje aktuálně hrozbu pro celou Evropu. Co program energetické nezávislosti, na kterém pracujete, zahrnuje?
Česko musí konečně využít všechny možnosti, které má pro snížení nezávislosti na ruském zemním plynu. Právě zemní plyn a geopolitická hra, kterou s ním Putinovo Rusko rozehrálo v minulém roce, je hlavním důvodem masivního růstu cen elektrické energie napříč Evropou. Domácnosti se tak mohou ocitnout v hrozbě pádu do energetické chudoby. Logicky musí vláda přemýšlet nejen nad krátkodobými opatřeními, pro která jsme zvolili adresnou pomoc mířící přímo k postiženým rodinám, ale také nad dlouhodobými řešeními, která sníží naši závislost na fosilních zdrojích – zejména těch dovážených.

Zmínil jste krátkodobá i dlouhodobá řešení. Jaké by měly být další kroky vlády pro jejich splnění?
Máme skvělý program Nová zelená úsporám, který přes deset let podporuje rodiny v zateplování domů a instalaci solárních elektráren či tepelných čerpadel. Další programy podporují firmy ve zvyšování energetické účinnosti a pořízení obnovitelných zdrojů energie. Právě to jsou dosažitelné recepty, které zvýší naši nezávislosti na ruském plynu. Naše vláda se bude maximálně snažit, aby byly podpůrné programy dostupné a efektivně čerpané. Nechceme, aby se opakovala situace jako za předchozí vlády Andreje Babiše, kdy realizaci těchto projektů bránila zbytečná byrokracie a slabá informační kampaň státu k cílovým skupinám.

Do programu energetické nezávislosti zahrnuji také potřebné změny legislativy, které umožní vznik energetických společenství. Tedy takové projekty, ve kterých mohou občané, firmy nebo obce sdílet energii z obnovitelných zdrojů. Předchozí vláda zaspala v implementaci evropské legislativy, která odstraňuje bariéry pro vznik komunitní energetiky, a toto zpoždění potřebujeme rychle dohnat. Bariéry dnes komplikují využití vlastní solární energie například obyvatelům bytových domů.

Třetí pilíř je pak posílení role státu jako dobrého příkladu: na ministerstvu práce a sociálních věcí jsme začali sledovat možnosti renovace veřejných budov a budov v rámci organizačních složek státu. Chceme zjistit, kde lze uspořit energii a přidat instalace například fotovoltaik nebo tepelných čerpadel. Cílem je ukázat veřejnosti, že se podobný typ řešení vyplatí, a samozřejmě také ušetřit část veřejných výdajů za energie.

Více zde. 

kategorie Z médií