KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Porodnost klesá, dramatické změny v rodičáku ale nebudou
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Porodnost klesá, dramatické změny v rodičáku ale nebudou

Přidáno 2. 4. 2024
Ilustrační foto
Seznam Zprávy

Větší daňová sleva na druhé a další dítě, lepší podmínky pro studenty s dětmi a tlak na obce, aby zajistily místa v předškolní péči. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru popisuje, jak zvrátit nepříznivý trend nízké porodnosti.

Vyšla čerstvá čísla, podle kterých porodnost v Česku dál klesá. Co s tím budete dělat?

Hledáme ještě další nástroje, jak ještě bychom mohli pomoci rodičům. Nelze ale pominout, že přichází porodnost na ročníky, které jsou slabší. Chceme dotáhnout otázku daňové podpory. Daňové prázdniny pro rodiny tří a více dětí, a také zvýšení slev na děti.


Když bychom si odmysleli koaliční situaci, tak jaká by měla ideálně být daňová sleva?

Slevu na druhé a na třetí dítě bych viděl někde ve zvýšené výši o 20–25 procent. Finanční situace rodiny se výrazně proměňuje mezi druhým, třetím a dalším dítětem. Tam je určitý bod zlomu. Jestli máte dvě děti nebo tři děti už je rozdíl v náročnosti třeba na dopravní prostředky a další vybavení domácnosti.


Kromě daní, čím ještě chcete rodiče motivovat?

Bavíme se o nástroji v rámci revize dávkového systému, který by měl více podpořit pracujícího rodiče. A také o nástrojích, které by podporovaly rodiče při návratu do práce. V návrhu, který připravujeme, bude zaměstnavatel garantovat konkrétní místo, nejenom práci ve firmě.

Více zde

kategorie Z médií