KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Pokud rychle nenajdeme řešení energetické krize, bude to problém pro celou
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Pokud rychle nenajdeme řešení energetické krize, bude to problém pro celou Evropu.

Přidáno 28. 8. 2022
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Lidovecký předseda a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se zůčastnil debaty v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ujistil občany, že je pro jejich potřeby připraven robustní sociální systém, včetně příspěvku na bydlení, který zajistí, že v zimě lidé budou moci topit. Primárě je ale nutné vyřešit příčinu problému, nikoli jen hasit jeho následky. Vláda chce řešení nalézt nejlépe na úrovní Evropské unie.

Česká vláda si uvědomuje, že situace na energetickém trhu je vážná, ale Česko ji zvládne. „Já musím zdůraznit něco za sebe, za předsedu KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí, za což mám největší zodpovědnost, že vůči domácnostem máme nastaven systém, který garantuje to, že maximálně 30 %, v Praze 35 % jejich příjmů budou náklady na energie. Tzn. to, co bude nad těch 30 % nákladů na bydlení, energie, vodu, všechno nad tuto částku vláda v rámci příspěvku na bydlení zaplatí. Je to velmi robustní systém, který dává jistotu lidem, domácnostem, samoživitelkám, samoživitelům,“ zdůraznil Jurečka.

A dodal, že musí být vyřešena hlavně příčina problému, nikoli pouze hašeny jeho následky. „Mým záměrem je hlavně hledat změnu, která jde k té příčině. A ne říkat: budu hasit za stovky miliard korun peněz daňových poplatníků důsledky, ale tím pořád budu roztáčet inflaci. Jestli inflační spirálu nezastavíme, tak to bude problém pro celou Evropu. A je to i spoluzodpovědnost opozice, která dneska bohužel v České republice zbytečně přikládá pod kotel, místo aby uměla také pozitivně komunikovat věci, které jsou důležité. Sociální systém nevymyslel Jurečka. Je to systém, který je tady desítky let. Jurečka to nějakým způsobem digitalizuje, aby to bylo jednodušší. Ale vy nepomáháte vůbec komunikačně aspoň v těch věcech, které si můžeme říct, že jsou dobře nastaveny, protože jsme je nastavovali společně,“ vysvětlil předseda.

Více zde.

kategorie Z médií