KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Počítáme, že dávku 5000 korun pro Ukrajince spustíme s výplatou od příštíh
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Počítáme, že dávku 5000 korun pro Ukrajince spustíme s výplatou od příštího pondělí

Přidáno 16. 3. 2022
Ilustrační foto
TV NOVA

Do České republiky míří v současné době až 400 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Jaké konkrétní zákony vláda přijala a přijme, aby tuto situaci zvládla? Pozvání do Snídaně s novou přijal ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

,,Přijali jsme zákony, které vytvářejí to, aby ti lidé u nás mohli být v rámci speciálního vízového režimu po dobu 12 měsíců. Zároveň jsme jim otevřeli přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, zdravotní péči, vzdělání a také jsme jim zpřístupnili možnost jít na pracovní trh stejně, jako občanům Česka. Firmy je tedy mohou bez zbytečných komplikací zaměstnat,”  uvedl ministr.

Řeč byla také o tom, jak bude probíhat proces registrace a vyplácení finanční pomoci. ,,Ti lidé se musí zaregistrovat, tedy získat to vízum, nově na to mají až 30 dnů. Až budou mít vízum, budeme jim schopni na Úřadech práce vyplatit finanční podporu. Počítáme, že těch 5000 korun spustíme s výplatou a administrací od pondělí příštího týdne. Budeme chtít udělat maximum pro to, aby celý ten systém bylo možné zadministrovat z chytrého telefonu či domova,” dodal ministr.

Více zde. 

kategorie Z médií