KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Penzijní reforma zohlední péči o nemocné v domácí péči a podpoří vdovy a v
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Penzijní reforma zohlední péči o nemocné v domácí péči a podpoří vdovy a vdovce

Přidáno 13. 11. 2023
Ilustrační foto
Novinky.cz

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Novinky.cz představil finální podobu penzijní reformy, v rámci které budou oceněni například ti, kteří pečovali o druhé v domácí péči. Větší podpory se dočkají vdovy a vdovci a zapomenuto nebude ani na jedince vykonávající náročné profese.  
 

Jak bude vypadat podpora rodičů v plánované penzijní reformě?
Změna upravuje například příjmy do systému v oblasti dohod. A posiluje mezigenerační solidaritu. Oceňuje rodiče za výchovu dětí, oceňuje ty, kteří pečují o druhé v domácí péči, posiluje podporu vdov a vdovců. Řeší náročné profese, které budou moci odcházet do důchodu dříve.


V příštím roce chcete změnit systém sociálních dávek. Budou se některé rušit nebo slučovat?
Jsme v tom poměrně daleko, měli bychom mít návrh na začátku příštího roku tak, abychom ho během příštího roku projednali a uvedli v účinnost. Ano, některé dávky zrušíme. Já vám ale teď neřeknu přesně které. Povede to ke zjednodušení systému a k většímu tlaku na lidi, kteří by objektivně pracovat mohli a nepracují. Tak, aby měli větší motivaci zapojit se do pracovního procesu.

Více zde.

kategorie Z médií