KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Opatřením 5000 korun míříme na nejzranitelnější skupinu rodičů v Česku
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Opatřením 5000 korun míříme na nejzranitelnější skupinu rodičů v Česku

Přidáno 10. 5. 2022
Ilustrační foto
Blesk

Vláda slíbila 5000 korun na dítě do 18 let rodinám s hrubým ročním příjmem do milionu korun. U Andreje Babiše přitom takové kroky kritizovali. „Tímto opatřením cílíme na nejzranitelnější skupinu rodičů v ČR, což jsou rodiče samoživitelé a samoživitelky,“ uvedl v Epicentru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ti podle něj mají nižší příjem než domácnosti seniorů, kteří jsou na tom lépe, jak sám řekl.

Označení populismus Jurečka odmítl, zacílené rodiny prý nejsou schopné zaplatit dětem základní potřeby. „Největší výdaje mají rodiče s nástupem dětí do školy,“ vysvětlil. Příspěvek by se měl týkat 1 100 000 rodin, přesně se to zatím nedá odhadnout. Přestože podpora je určená rodinám do výše příjmu milion korun hrubého ročně, podle Jurečky vyjde na většinu z nich.

„Na podporu si sáhne část střední třídy. Není to tak, že nějakou významnou část rodičů postavíme bokem, vyčleníme de facto nejbohatší část rodičů, kteří pomoc nepotřebují,“ sdělil. Vláda chce také zrychlit čerpání rodičovského příspěvku a podpořit částečné úvazky, aby se rodiče mohli z mateřské dovolené snadněji vrátit do práce. „Stát bude umožňovat flexibilitu rozhodnutí především u maminek, jak sladit rodinný a pracovní život,“ řekl.

Více zde. 

kategorie Z médií