KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Odchod do důchodu by měl být pozvolný. Rodiče by si měli sami určit, kdy s
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Odchod do důchodu by měl být pozvolný. Rodiče by si měli sami určit, kdy se vrátí do práce

Přidáno 20. 4. 2023
Ilustrační foto
Luxury Prague Life

Flexibilní úvazky. Děti, o které se postarají sousedské skupiny. Propojený systém dávek, který dokáže lépe pracovat s člověkem bez práce a pomůže mu znova stát se na trhu pro zaměstnavatele atraktivním. Nebo třeba podpora pro ty, co budou pečovat o starší či důchody bez jedné paušální věkové hranice. To všechno jsou novinky, které chystá vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Snažíme se udělat změny tak, aby tady důchodová reforma přinesla do budoucna stabilitu. A aby přinesla důstojné důchody pro nás a generace, kteří přijdou za námi a byla zároveň schopná ufinancovat státní rozpočet,“ zdůrazňuje ministr práce a sociálních věcí. 
 
„Zároveň se chceme připravit na to, že pokud naše společnost bude žít déle, tak abychom měli tady jasnou hranici, kdy bude důchod v průměru vyplácen. A to znamená, že nechceme mít jednu paušální hranici. Chceme těmi parametry reagovat právě na to, jaká bude doba dožití, kdy člověk nastoupil na trh práce, jak dlouho pracoval, odváděl pojistné, to by měly být určité proměnné, které by měly v budoucnu fungovat,“ vysvětluje vicepremiér Jurečka. 
 
„Já chci rodičovský příspěvek zvýšit, a věřím, že se nám to na koaliční úrovni podaří dohodnout. Osobně ho nechci ani krátit. Důležité je, aby tady pro lidi byla i nabídka služeb. Aby byli schopni zvládnout částečný úvazek, nástup do práce, třeba na jeden, dva dny v týdnu. A ty částečné úvazky jsme nastartovali už letos v únoru. Zaměstnavatelé mají podpořené částečné úvazky právě když zaměstnávají rodiče, kteří pečují o malé děti, nebo když jsou to osoby 55 plus let věku a podobně,“ přibližuje předseda KDU-ČSL. 
 
Více zde.

kategorie Z médií