KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Od ledna zvýšíme přídavky na děti i životní a existenční minimum
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Od ledna zvýšíme přídavky na děti i životní a existenční minimum

Přidáno 19. 9. 2022
Ilustrační foto
novinky.cz

Koaliční strany se tento týden dohodly na zvýšení některých sociálních dávek. Konkrétně se to týká přídavku na dítě a existenční a životní minimum, od nějž se odvíjí výpočet mnoha sociálních podpor a nárok na ně. Výše valorizace bude záviset na vývoji inflace, řekl Právu vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Shoda naopak nebyla na zvýšení rodičovského příspěvku.Vláda tento týden rozhodla o zastropování ceny elektřiny na šesti korunách za kilowatthodinu silové elektřiny a třech korunách za kilowatthodinu plynu. Jak jste k těmto částkám dospěli?
Jsou to částky včetně daně z přidané hodnoty. Takže za čistou silovou elektřinu by to bylo pět korun, za plyn kolem dvou korun. Dospěli jsme k tomu tak, že jsme jednali s odborníky z oblasti energetiky v rámci pracovního týmu, který svolal pan premiér. V rámci toho jsme zohledňovali i dopady na státní rozpočet. Zkoušeli jsme samozřejmě variovat i nižší částku, ale po zohlednění všech faktorů jsme dospěli ke schválené sumě.

Až doposud jste se zastropováním nepočítali, i když vás k tomu opozice i někteří odborníci vyzývali. Nebyla to chyba?
Myslím si, že to chyba nebyla, protože je potřeba odlišit situaci, která zde panovala ještě na konci července a týdny a měsíce předtím, a situaci, která nastala ve druhé polovině srpna. V okamžiku, kdy ceny energií začaly velmi dramaticky růst, začalo se ukazovat, že na burze překračují tisíc eur za megawatthodinu, zásah přijít musel a my jsme reagovali velmi rychle. A to jak na úrovni národní, tak na úrovni evropské. Myslím si, že to přišlo v moment, kdy to přijít mělo.

Více zde.

kategorie Z médií