KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Oceňujeme rodičovství, protože bez dětí nebude důchodový systém trvale fun
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Oceňujeme rodičovství, protože bez dětí nebude důchodový systém trvale fungovat

Přidáno 16. 11. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Navrhovaná penzijní reforma je podle ministra práce a sociálních věcí a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky férová, ocení rodiče i lidi pečující o blízké s handicapem. Řekl to ve středečním Interview ČT24. „Když teď nic neuděláme a necháme systém běžet pět deset let, tak bude muset někdo přijít a zásadním způsobem třeba snížit valorizace. A pak to bude zásadně nefér,“ upozornil. 

„My do budoucna garantujeme, že v příštích 20 letech (důchody) neklesnou pod 40 procent (hodnoty průměrné mzdy). A pro moji generaci a mladší by se to mělo pohybovat mezi 39 až 40 procenty,“ nastínil Jurečka. Takovou výši penze považuje za důstojnou. Aktuální důchodovou reformu považuje za férovou i proto, že „dává obrovský důraz na ocenění rodičů, kteří vychovávají děti“.

Takoví lidé podle Jurečky ztrácejí část své kariéry. „Oceňujeme i lidi, kteří pečují o osoby blízké. Jsou tam důležité prvky, které oceňují rodinu, rodičovství – protože bez dětí, bez budoucí generace nebude průběžný systém schopný trvale fungovat,“ upozornil. Reforma podle něj „malinko“ vychyluje poměr mezi solidární a zásluhovou složkou penzí ve prospěch solidarity.

Více zde.

kategorie Z médií