KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Výchovné je pro KDU-ČSL letitá priorita
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Výchovné je pro KDU-ČSL letitá priorita

Přidáno 11. 1. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Petr Hladík se nedopustil ničeho nezákonného, nebo neférového. Ostatně jsme skoro tři měsíce od momentu, kdy se tato celá věc spustila a Petr Hladík nebyl obviněn policií, není vyšetřován. Určitě by již bylo postupováno jinak, pokud by zde existovala nějaká evidentní pochybení. To zdůraznil vicepremiér a předseda strany Marian Jurečka v rozhovoru pro ČT24, dále zde bylo probíráno výchovné nebo také otázka zvyšování daní.

Bude se měnit, či rušit výchovné?
Určitě nebude, mohu říct, že pro KDU-ČSL, jako pro stranu, to byla letitá priorita. My jsme tento návrh předložili poprvé v roce 2018. Vidím tento krok jako krok klíčový, protože jsme poprvé do našeho důchodové systému zavedli princip mezigenerační solidarity. Ocenění rodičů, především maminek, za to, že vychovaly dnešní produktivní generaci. A tak ve výchovném rozhodně nechci dělat škrty. Je to důležitý princip do budoucna, abychom jednou provždy sdělili rodičům, že je opravdu umíme ocenit. To jsem také řekl svým koaličním partnerům.


Zmiňoval jste stejně jako programové prohlášení vlády posílení mezigenerační solidarity. Znamená to, že půjdeme slovenskou cestou, kde už teď začínají děti část své daně z příjmů odvádět ve formě příspěvků na důchod svým vlastním rodičům?
Ano, v principu máte pravdu, ale není to jenom cesta slovenská, je to cesta i mnoha jiných vyspělých států. Ovšem nebude to část daně z příjmů, bude to část odvodů na sociální pojištění. Zjednodušeně chceme, abychom my, jako děti, mohly aspoň část tohoto odvodu adresně přispět na zvýšení důchodu našich rodičů.

Více zde.


 

kategorie Z médií