KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Naprostá většina firem neplánuje propouštět. Naopak většina plánuje nabíra
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Naprostá většina firem neplánuje propouštět. Naopak většina plánuje nabírat nové zaměstnance a významná část firem chce v tomto roce zvyšovat mzdy

Přidáno 20. 1. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima News

V pořadu 360° diskutoval předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Obsahem pořadu bylo druhé kolo prezidentských voleb a aktuální situace na trhu práce. Tématem byl také výzkum Úřadu práce ohledně toho, jak firmy chtějí propouštět zaměstnance a jaké kroky plánují podnikat. Propouštět plánuje pouze 12 % firem. Aktuální situaci hodnotí jako dobrou 78 % větších firem s deseti a více zaměstnanci a dalších 10 % hodnotí situaci dokonce jako výbornou. Velká část firem plánuje i nabírat nové zaměstnance a zvyšovat mzdy.

Často zaznívaly predikce, že firmy začnou ve velkém propouštět své zaměstnance a že o zaměstnání přijde i více než polovina lidí. Výzkum od Úřadu práce ale ukazuje, že propouštět se chystá pouze 12 % firem. „My jsme udělali velký průzkum, kterého se zúčastnilo více než 40 000 firem a naprostá většina firem propouštět neplánuje. Naopak, většina z nich plánuje nabírat nové zaměstnance, především kvalifikované, a významná většina firem plánuje zvyšovat mzdy v letošním roce v rozpětí mezi čtyřmi až 10 procenty. Také vidíme, že firmy jsou spokojené s pracovníky, kteří přišli z Ukrajiny a stojí o jejich práci,“ popsal v pořadu 360° výsledky průzkumu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Petr Pavel navštívil v těchto dnech Ústí nad Labem a Ostravu, tedy regiony, kde vítězí Andrej Babiš. „Petr Pavel dal těmito výjezdy jasně najevo, že pokud se stane prezidentem, bude chtít řešit tyto dlouholeté strukturální problémy. Že se bude zajímat o to, proč lidé v těchto regionech mají dlouhodobě nižší životní standard a nebude chtít rozdělovat společnost,“ uvedl předseda KDU-ČSL Jurečka.

Oba kandidáti zvolili na následujících pár dnů před druhým kolem prezidentské odlišný styl kampaně. Petr Pavel objíždí okrajové regiony a snaží se vysvětlovat své názory a postoje, Andrej Babiš se šel podívat na korunovační klenoty a do kostela a varuje před tím, že generál zavede občany do války. „Žádný voják si nepřeje válku. Naopak má tu zkušenost a ví, co válka znamená. Jsem velmi rád, když vidím, jak Danuše Nerudová a Pavel Fischer podporují Petra Pavla. Že nezůstali pouze u rétorické podpory, ale jsou v té kampani s ním. Ukazují nám jiný standard chování politiků a jinou politickou kulturu. Nerozdělují lidi a stojí o hlas každého člověka. I oni jsou kritičtí k vládě, a to je v pořádku. Já také nesouhlasím se všemi názory Petra Pavla, řekl předseda lidovců  s tím, že naopak Andrej Babiš vede negativní styl kampaň. Vnímám, že i v hnutí ANO roste nespokojenost s tím, jak se Andrej Babiš v posledních dnech chová, například že nepřišel do Sněmovny v době, kdy tam jako lídr opozice měl být,“ dodal Jurečka.

Více zde

kategorie Z médií