KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Na reformě sociálních dávek budou tratit pouze ti, kteří nechtějí spolupra
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Na reformě sociálních dávek budou tratit pouze ti, kteří nechtějí spolupracovat

Přidáno 26. 2. 2024
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Reforma systému sociálních dávek a seznam náročných profesí s nárokem na odchod do předčasné penze – to byla hlavní témata pořadu Partie Terezie Tománkové na televizním kanále CNN Prima NEWS, jehož hostem byl i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

„Na datech od více jak 200 tisíc příjemců sociálních dávek velmi důkladně zkoumáme různá chování osob v tomto systému, abychom co nejpřesněji věděli, jak nové parametry sociálních dávek ovlivní českou společnost. Díky tomu víme, že nový systém bude pro všechny domácnosti, jednotlivce, rodiny a děti nastaven správně a spravedlivě a že skutečně ke snížení té dávky dojde pouze v případě, kdy dotyčný nebude chtít nijak spolupracovat, nebude chtít být jakkoliv aktivní, nebude chtít pracovat nebo posílat děti do školy. A co se finanční nákladnosti nových parametrů týče v současnosti počítáme s rozpočtovou neutralitou v porovnání s tím, kolik se na těchto dávkách vyplácí dnes. Ale pokud se významně větší množství lidí začne chovat s novým systémem zodpovědněji a bude pozitivně reagovat na ty motivace, které zavádíme, jako jsou pracovní bonus nebo aktivizační bonus, v ten okamžik lze očekávat, že výdaje o něco vzrostou. Na druhou stranu s tím porostou jiné pozitivní efekty, jelikož ti lidé budou aktivní na pracovním trhu a budou odvádět na sociálním a zdravotním pojištění a daních, což bude mít na společnost pozitivní efekt,“ řekl Jurečka o chystané reformě sociálních dávek.
 
Tématem diskuze byly i odchody lidí v náročných profesích do předčasné penze. „Počítáme s tím, že příští týden odešleme návrh na vládu. Náročné profese potom budeme ale i poté na seznam přidávat. O dalších profesích dlouho jednáme s Ministerstvem zdravotnictví a není jednoduché určit, jaká zaměstnání na základě jakých parametrů na tento seznam zařadit. V současné době počítáme s tím, že na tomto seznamu budou všechna povolání ze IV. bezpečnostní kategorie. Dále pak několik zaměstnání ze III. kategorie, u kterých vezmeme v úvahu zásadní rizika, která mají jednoznačně negativní vliv na zdraví člověka a nebude jim možné předcházet pomocí ochranných pomůcek. Jedná se například o těžkou fyzickou práci nebo práci v extrémních teplotách,“ komentoval ministr. 
 
Více zde.

kategorie Z médií