KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Na MPSV digitalizací odstraňujeme bariéry bránící v přístupu k pomoci od s
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Na MPSV digitalizací odstraňujeme bariéry bránící v přístupu k pomoci od státu

Přidáno 17. 8. 2022
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka byl hostem pořadu K věci na CNN Prima News. Mimo jiné promluvil o úsilí jeho ministerstva co nejvíce digitalizovat státní správu. Dle jeho slov je v této oblasti nastaven správný kurz.

Někteří odborníci říkají, že český sociální systém není připraven na adresnou pomoc. Vy říkáte, že vyplácení pětitisícovky je zkušenost, která povede k tomu, že toho stát bude schopen?
Ano, my se k tomu posuneme. Spustili jsme nový klientský portál a začínáme dělat kroky, které nám propojí data. U pětitisícovky si bereme data například z České správy sociálního zabezpečení, ale i z finančních úřadů, a jsme tak schopni sami ověřit spoustu informací, které v minulosti žadatel musel dokládat. Toto všechno dneska posuneme ještě dál a odstraníme zbývající bariéry, tak aby zájemce o pomoc, který je v nějaké finančně tíživé situaci, jen kliknul a stát na základě již dostupných informací sám určil, zda má na nějakou pomoc nárok. Cílem je, aby lidé neměli špatné zkušenosti z úřadů práce, kde musí stát frontu a vyplňovat desítky složitých formulářů.

Jak je digitalizace nákladná pro stát?
Je to daleko levnější, než kdybychom těmito úkony zatěžovali úředníky. Ano, nyní to může stát kolem 30 000 000 Kč. Náklady ale ve finále budou daleko menší, než kdybychom tento proces měli administrovat tím, že budeme zvyšovat počet úředníků. My od března administrujeme statisíce žádostí o humanitární dávky a nepřijali jsme žádného zaměstnance navíc.

Více zde.

kategorie Z médií