KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Na ministerstvech budeme hledat úspory, výdaje chceme snížit ještě v tomto
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Na ministerstvech budeme hledat úspory, výdaje chceme snížit ještě v tomto roce

Přidáno 2. 6. 2023
Ilustrační foto
ČT24

Hostem pořadu Události a komentáře byl Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL a ministr práce sociálních věcí. V pořadu se Jurečka vyjadřoval k plánovaným úsporám a dalším možným příjmům státu. Jurečka vidí potenciál v pracovnících bezpečných třetích zemí, kteří by pomohli řešit nedostatek lidí na pracovním trhu a zároveň posílili příjmy státního rozpočtu.

„Já věřím, že jednoznačně ještě v tomto roce musí přijít opatření a budeme na ministerstvech hledat výrazné úspory. Na vládě nás v příštích týdnech bude zcela jistě čekat debata o tom, jakým způsobem snížíme výdaje ještě v letošním roce. Na svém ministerstvu se budu zaměřovat na provozní výdaje, momentálně jsem pozastavil příchod a vypisování nových výběrových řízení. V momentě, kdy někdo odejde do důchodu či na mateřskou dovolenou, tak jej nenahrazujeme, a takto to ještě nějakou dobu zůstane. Provozní úspory je tedy nutné hledat i v platových prostředích,“ uvádí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Co se týká kritiky nedostatečného vybírání daní, tak vidím potenciál v jednom zajímavém příjmu pro tento stát. Je potřeba posílit příliv pracovníků na pracovní trh z bezpečných třetích zemí. Jestli něco v dnešní době brzdí naši ekonomiku a zároveň i odvody do státního rozpočtu, tak je to nedostatek lidí na pracovním trhu. Chtěli bychom proto těchto lidí z třetích zemí, které jsou nám kulturně blízké, jako jsou například Filipíny či země bývalého Sovětského svazu dostat na náš pracovní trh výrazně více. toto je jedna z cest, jak posílit příjmy státního rozpočtu a podpořit výkon naší ekonomiky,“ míní předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Mezi seniory s dlouhodobě nízkými důchody byly objektivně dle statistik i ženy, maminky, které vychovaly současnou produktivní generaci. Vůči nim stát udělal velmi důležité opatření, za kterým jsme velmi silně stáli i my jako lidovci a od prvního ledna jsme zavedli výchovné. Lidem v této kategorii jsme tímto krokem výrazně pomohli,“ dodává Marian Jurečka.

Více zde.

kategorie Z médií