KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): MPSV představilo největší reformu sociálních dávek za posledních 30 let
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): MPSV představilo největší reformu sociálních dávek za posledních 30 let

Přidáno 6. 2. 2024
Ilustrační foto
INFO.CZ

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na včerejší tiskové konferenci představil základní principy revize sociálních dávek. Mezi hlavní změny patří sjednocení příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě do jedné dávky nebo změna podmínek pro získání dávek. Tématu si všimla i řada novinářů, níže si můžete přečíst komentář Martina Schmarze z portálu INFO.CZ.

Kdo je nejpodceňovanějším ministrem české vlády? Podle mě na něj aspiruje Marian Jurečka. Mluví se o něm prakticky jen v souvislosti s klesajícími preferencemi lidovců či nešťastnou úřednickou besídkou. Přitom prosadil dlouhá léta odkládanou penzijní reformu a nyní přichází s doslova revolučním návrhem na sloučení sociálních dávek. Pokud ho dotáhne, zaslouží si potlesk.
 
České vlády jsou vůbec na reformy skoupé. A jestli se něčeho bojí politici jako čert kříže, tak změn v oblasti penzí a sociálních dávek. Jurečka zjevně jako křesťan strach nemá…
 
Byť u důchodů jde de facto jen o soubor parametrických změn, mají velký význam, protože výrazným způsobem omezují budoucí deficity systému, čímž se dává čas příštím kabinetům, aby problém vyřešily definitivně. Na to, že se současná koalice potýká s nejhorší krizí v historii České republiky, to vůbec není špatné.
 
Způsobu, jakým stát vyplácí sociální dávky, se dlouhodobě vytýkají tři věci: roztříštěnost, neadresnost a skutečnost, že jejich příjemce přímo demotivuje od toho, aby se sami snažili zlepšit svoji situaci.
 
Více zde.

kategorie Z médií