KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Mladší generace musí mít jasno, jak je ve stáří zabezpečí stát, zásluha za
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Mladší generace musí mít jasno, jak je ve stáří zabezpečí stát, zásluha za výchovu dětí a rodičovství musí být oceněna

Přidáno 27. 3. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dnes v debatě se stínovým ministrem Alešem Juchelkou odpovídal na dotazy ohledně důchodů a jejich udržitelnosti. Jurečka zároveň jako úspěch zmínil zavedení slev na částečné úvazky, které by měly pomáhat lidem ve vyšším věku, ale i rodičům či lidem pečujícím o své nemohoucí blízké zařadit se zpět na trh práce.

„Je zásadní, aby dnešní čtyřicátníci a třicátníci měli jasnou představu o tom, jak v jejich stáří bude stát schopen zajistit jejich dobrou životní úroveň. Já se snažím, abychom dokázali lidem jasně říci, které konkrétní věci pro ně zabezpečí stát, že stát bude klást důraz na to, aby součástí důchodové reformy bylo ocenění rodičovství a zásluha za výchovu dětí, a co si lidé musí zabezpečit sami, například v rámci třetího pilíře nebo nějakou jinou formou,'“ míní ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Já jsem nikdy nepočítal s tím, že bych někam napsal jednu univerzální tvrdou hranici věku odchodu do důchodu. Já chci, aby ta důchodová reforma odrážela vývoj v životě, jako je pozdější nastoupení na pracovní trh, odklady do prvních tříd, deváté třídy, že lidé déle studují a tak dále. Dále bych chtěl odlišit, když někdo nastoupí v osmnácti, devatenácti letech a dělá náročnou profesi, tak samozřejmě nevydrží pracovat tak dlouho jako někdo, kdo dokončil vysokou školu a nastoupil na pracovní trh třeba až o osm let později. Toto vše já musím v té hranici věku odchodu do důchodu umět odlišit,“ upozorňuje Marian Jurečka.

„Nastartovali jsme částečné úvazky, které od prvního února platí, kterými podporujeme zaměstnavatele, aby je nabízeli lidem nad 55 let věku, aby je nabízeli rodičům, kteří pečují o malé děti nebo o osobu blízkou, která tu péči potřebuje. Toto jsou konkrétní pozitivní změny, o kterých se tady roky mluvilo, ale nikdo je neudělal. Já jsem je během čtyř měsíců v loňském roce protáhl legislativním procesem a podařilo se nám je uskutečnit,“ dodává Marian Jurečka.

Více zde.
 

kategorie Z médií