KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Minulý rok jsme umožnili 17 tisícům lidí se zdravotním postižením zapojení
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Minulý rok jsme umožnili 17 tisícům lidí se zdravotním postižením zapojení do pracovního trhu

Přidáno 26. 1. 2024
Ilustrační foto
iDNES.cz

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil s prezidentem Hospodářské komory Zdeňkem Zajíčkem (ODS) a viceprezidentkou Svazu průmyslu Milenou Jabůrkovou interaktivní model trhu práce. Ten má podrobně mapovat klíčové kapacity pracovní síly, které Česká republika má, případně potřebuje mít.

„Pro nás je důležité využít maximální potenciál domácího pracovního trhu. Díváme se na skupiny lidí v naší společnosti, které bychom mohli na ten pracovní trh vrátit nebo do něj jinak zařadit. Jednou z těch skupin jsou lidé se zdravotním postižením.  Z této skupiny se nám jenom za loňský rok podařilo díky projektům úřadu práce s využitím evropských prostředků dostat na pracovní trh více než 17 tisíc lidí. Pak je tady supina rodičů, lidí, kteří ve svých rodinách pečují buďto o svoje malé děti anebo o blízké osoby. Tady vidíme velký potenciál, v tom abychom těmto lidem pomohli umožnit lepší sladění rodinného a pracovního života. Aby se tito lidé mohli vrátit do pracovního života dříve, nebo aby mohli na tom pracovním trhu fungovat v rámci částečných úvazků a slaďovat ten osobní a pracovní život,“ komentoval Jurečka úspěchy a priority Ministerstva práce a sociálních věcí.
 
„Velmi důležitá je pro nás i skupina osob v důchodovém a předdůchodovém věku. V této oblasti je velmi důležité abychom společně se zaměstnavateli dali důraz na to, že tito lidé mají obrovskou zkušenost a na pracovním trhu jsou stále více cenění. Je potřeba hlavně lidem v tomto věku vytvořit takové podmínky, aby jim bylo umožněno, třeba v rámci částečných úvazků, které také podporujeme, pracovat podle jejich možností a fyzických sil,“ dodal ministr, který následně zmínil i důležitost přílivu pracovních sil ze zahraničí, především z války zasažené Ukrajiny. 
 
Více zde.

kategorie Z médií