KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Když kolem sebe vidím problém, snažím se vždy pomoci
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Když kolem sebe vidím problém, snažím se vždy pomoci

Přidáno 23. 2. 2024
Ilustrační foto
Datarun

Předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka byl hostem podcastu Chuť moci. V pořadu se probírala mnohá témata, od počátků poltické kariéry Mariana Jurečky po současný stav a budoucnost KDU-ČSL a vlády.

„V mém případě se jedná o velmi zajímavý příběh. Pocházím z tradiční moravské rodiny, z pěti dětí a od malička jsem u rodičů viděl příklad, že mi nemá být jedno, co se kolem mě děje. Maminka se dokonce po revoluci stala regionální zastupitelkou. Já jsem na střední škole začal více sledovat média a tehdy mě velmi zaujal během železniční stávky Josef Lux, který se s železničáři dokázal dohodnout. No a v roce 1999 jsem ve svých 18 letech vstoupil do strany. Neměl jsem tehdy ambice se v politice více angažovat, od malička jsem plánoval stát se zemědělcem. Pak ale přišly volby v roce 2010, kdy se KDU-ČSL nedostala do Poslanecké sněmovny, z čehož jsem byl naštvaný a s kamarády v hospodě jsem kritizoval, co všechno se stalo špatně. A ti mi řekli, že když si na všechno tak stěžuji, tak mám příležitost na celostátním sjezdu strany do čela kandidovat a ukázat, co umím. A tak jsem to zkusil a s Pavlem Bělobrádkem jsem kandidoval. Přišel jsem k tomu jako slepý k houslím. Ale přišlo to v době, kdy mi nebylo jedno, co se kolem mě děje, ať už v rámci strany nebo celé České republiky. Mně nejsou věci lhostejné a v momentě, kdy kolem sebe vidím nějaký problém, tak se snažím pomoct. Myslím, že můj příběh hezky ukazuje, že můžete být z naprosto běžné rodiny, a přesto vejít do vrcholné politiky. Taky bourá klišé, že politika je špinavá a pouze záležitostí několika málo kamarádů. Když je člověk v situaci, kdy mu není jedno, co se kolem něj děje, může vstoupit do politiky a ty věci změnit, podle mě by i měl,“ řekl Marian Jurečka o začátku své politické kariéry.
 
„Nyní je mým úkolem i úkolem lidovců vzít věci, které nejsou správně nastavené a změnit je. Ano, jedná se často o složité problémy jejichž řešení nemusí být úplně populární. Jako příklad si můžeme vzít důchodovou reformu, na které byly některé zcela zásadní problémy, např. že lidé, kteří dlouhodobě pečovali o své blízké, byli v tom systému velmi výrazně znevýhodněni. My děláme změny, které jsou správné nejen pro naše lidi, ale i celou společnost. Třeba změna sociálních dávek, na které již přes rok pracujeme. Také jsme na tom nyní ze všech ministerstev nejlépe v digitalizaci. Přes milion lidí již nemusí čekat na úřadě a může s námi komunikovat čistě online. A to je pouze zlomek změn, které jsme zavedli. A já doufám, že v druhém poločasu vládnutí se nám podaří tyto úspěchy dobře komunikovat a že volič uvidí, že strana to dělá z dobrých důvodů a přemýšlí i ve středně a dlouhodobém horizontu. Tedy že myslíme na stávající občany, ale i jejich děti a vnoučata, aby se měli dobře i v době, kdy my už tu nebudeme. Nebude to jednoduché, ale doufám, že se to nám i celé vládě podaří,“ komentoval Jurečka cíle, na které se chce ve zbylém období současné vlády zaměřit.
 
Více zde.

kategorie Z médií