KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Jurečka si posvítí na dávky. Chce změnit systém kontrol, zda lidé nešvindl
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Jurečka si posvítí na dávky. Chce změnit systém kontrol, zda lidé nešvindlují

Přidáno 22. 2. 2023
Ilustrační foto
iDNES

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chystá velké změny v sociální podpoře. V příštích měsících chce především zavést důslednější kontroly, zda nejsou dávky zneužívány. Úředníci se zaměří na nemocenskou a příspěvky na bydlení.

„Konkrétně u nemocenské se chceme zaměřit na osoby, které ji opravdu často využívají, i na lékaře, kteří ji statisticky častěji u svých pacientů schvalují. I u dalších sociálních podpor chceme ještě letos dostat do našeho systému maximum dat, aby kontroly byly opravdu efektivní a cílené,“ řekl MF DNES Jurečka. 

„Neříkám, že každý je okamžitě podezřelý. Ale třeba nemusí být adekvátně nastavena léčba. V dnešním systému s tím neumíme pracovat a používat data v terénu,“ dodal ministr.

„Problém je, že mohu mít v jedné ulici dům, který nabízí opravdu kvalitní bydlení odpovídající výši nájmu, a na druhé straně ulice dům, kde nájemné rozhodně neodpovídá kvalitě a jen využívá cenového stropu, aby jeho majitel dosáhl na co nejvyšší příspěvek. Chtěl bych proto tato data ještě výrazněji zpřesnit, aby si stát mohl pohlídat, že nedává peníze do bytů, které tu hodnotu nájemného nemají,“ uvedl Jurečka.

Více zde
 

kategorie Z médií