KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Jsme šikovný stát. Zelené hospodářství zvládneme
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Jsme šikovný stát. Zelené hospodářství zvládneme

Přidáno 3. 6. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Speciální vydání Událostí, komentářů – pátá debata se zástupci sněmovních stran, tentokrát z čáslavské pobočky Národního zemědělského muzea. Tématem speciálu bylo zemědělství, změna klimatu a energetika. Za lidovce se debaty účastnil předseda strany Marian Jurečka.

Tématem byl mimo jiné i systém přímých dotací pro zemědělství, který podle šéfa lidovců může velmi dobře fungovat. „Dnes to zemědělce motivuje k zodpovědnému a ekologickému chování. Ale je rozhodně co zlepšovat. Teď se o tom vede intenzivní debata, aby to příští programové období směřovalo k tomu, aby zemědělství nabízelo kvalitní produkci a daleko lepší péči o půdu, krajinu a biodiverzitu. Musíme si také uvědomit, že tyto dotace dnes přispívají k tomu, že potraviny v Evropské unii a České republice jsou poměrně levné. Jinde na světě spotřebitel za potraviny utrácí podstatně více,“ uvedl Marian Jurečka.

Evropská komise pro toto dotační období stanovila, že 75 procent peněz půjde na chytrý a zelený stát. V Česku přitom nejsou dostavěné ani všechny plánované dálnice. „Musíme zvládnout více věcí současně, protože si neseme z minulosti dluh. Zároveň nám ale nesmí ujet ten pomyslný vlak. Vždy jsme byli šikovná a inovativní země, vznikl tu lodní šroub, měli jsme tu jednu z prvních tramvají. Myslím, že to dokážeme zvládnout. Pro mě to bude dávat logiku tehdy, kdy lidem umožníme, aby si třeba na střechách mohli instalovat fotovoltaiku, která pak zbytečně nebude zabírat místo na úrodné půdě. Lidé z fotovoltaického panelu mohou využívat elektřinu do své domácnosti, mít k tomu případně baterku a zároveň tím nabíjet třeba auto,“ vysvětlil princip udržitelných zdrojů energie Jurečka.

Více zde.

kategorie Z médií